Obchody XXX-lecia NZS na Uniwersytecie Śląskim

8 października 2010 r. o godz. 16.00 na nowym deptaku uniwersyteckim (ulica Bankowa) zostaną zainaugurowane obchody XXX-lecia NZS, organizowane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenie Pokolenie i Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.'

W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Czesław Martysz.

Obchody mają na celu przypomnienie społeczności akademickiej roli, jaką odegrali działacze NZS UŚ w burzliwej dekadzie lat 80. Wydarzenie rozpocznie się od wmurowania tablicy pamiątkowej na Wydziale Nauk Społecznych, poświęconej byłym działaczom i założycielom ogólnopolskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
W ramach uroczystości o godzinie 17.00 odbędzie się koncert zespołu Cree.

Jubileuszowi XXX-lecia NZS przez cały rok akademicki towarzyszyć będą sesje naukowe oraz wystawy współorganizowane ze śląskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Planowane są również pokazy filmów w kinie „Światowid”, których tematyką będzie działalność opozycji młodzieżowej lat 80.

Patronat na uroczystością objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, JM prof. UE dr hab. Jan  Pyka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz prezydent Katowic Piotr Uszok, patronat medialny zapewniają radio Katowice i Echo Miasta.

pdf  O wydarzeniu pisał 09.10.2010 r. Polska Dziennik Zachodni” w artykule Justyny Przybytek pt. „ Pierwsza impreza na studenckim deptaku w Katowicach. Świętowali ci, którzy przed 30 laty byli studentami ”.