Nominowani w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek

19.04.2018 - 11:06 aktualizacja 19.04.2018 - 11:06
Redakcja: admin

Trwa VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek zainicjowanego przez śląskie środowisko dziennikarskie. Celem przedsięwzięcia jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Pula nagród ufundowana przez województwo śląskie wynosi 50 tys. zł.

W tegorocznej edycji konkursu oceniane są prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych oraz 13 internetowych.

Oceny prac dokonuje kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (przewodnicząca), redaktor Anna Sekudewicz – Polskie Radio Katowice, Beata Netz – producent telewizyjny, zeszłoroczna laureatka konkursu, Magdalena Bochenek-Kępa – prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Andrzej Zydorowicz – dziennikarz, działacz samorządowy, prof. Andrzej Kowalczyk – rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul – dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok – wydawca i redaktor naczelny portalu Silesion.pl, Robert Talarczyk – dyrektor Teatru Śląskiego, Marek Twaróg – redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”, Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego.

Członkowie kapituły wyłonili następujących nominowanych do tegorocznej nagrody (kolejność alfabetyczna):

• Wojciech Bojanowski „Śmierć w komisariacie” (TVN24, 20.05.2017),
  • Dorota Jaśkiewicz-Łebek „Urszula” (Program I Polskiego Radia, 26.12.2017),
  • Ewelina Kosałka-Passia „Między schodami” (Polskie Radio Katowice, 5.11.2017),
  • Wojciech Królikowski „Mój Niemandsland” (TVP Katowice, Kinoteatr Rialto 8.05.2017),
  • Ewa Niewiadomska „Kieślowski i inni” (Polskie Radio Katowice, 29.12.2017),
  • Agnieszka Pastor, Katarzyna Głowacka „Paradocs: na szychtę kolejką Balkan” (Silesion.pl, 12.08.2017),
  • Violetta Rotter-Kozera „Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood” (Kino Iluzjon Warszawa, TVP Katowice, 29.11.2017),
  • Wojciech Skowroński „Trzecie serce” (Polskie Radio Katowice, 25.12.2017).

W tym roku wprowadzono nową kategorię, do której swoje prace mogli zgłaszać studenci wszystkich typów szkół wyższych z całej Polski. Oceniane są materiały, które mają związek z Górnym Śląskiem, Zagłębiem, Podbeskidziem lub Ziemią Częstochowską. Nagroda ufundowana przez rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wynosi 5 tys. zł. Na konkurs w tej kategorii zgłoszonych zostało 9 prac. Dwoje laureatów konkursu w kategorii student:

• Katarzyna Skoczek „Niepełnosprawny? A niech mówią, jak chcą!”,
  • Kamil Nowak „Przypominają o »śląskim kopciuszku«. Mauzoleum Schaffgotschów czeka na renowację” (współautor: Wojciech Bularz),

wybrali pracownicy naukowi wydziałów Uniwersytetu Śląskiego: Filologicznego, Nauk Społecznych, Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz przewodnicząca Samorządu Studenckiego UŚ.

Ogłoszenie zwycięzców oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek 23 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.