facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

JUBILEUSZOWI MISTRZOWIE JĘZYKA POLSKIEGO... Z ZAGRANICY

logo Szkoły Języka i Kultury Polskiej Jubileuszowy, V Sprawdzian z polskiego odbył się 15 sierpnia w Centrum Konferencyjnym Filii UŚ w Cieszynie, zorganizowany jak co roku przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. O tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego walczyło blisko 120. uczestników letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej, kolegium polsko-austriackiego, Polaków z Zaolzia, studentów z Centrum Nauczania Języka Polskiego dla Cudzoziemców "Linguae Mundi" oraz cudzoziemców, którzy sierpień spędzają w Polsce, a o Sprawdzianie usłyszeli w telewizji, przeczytali w prasie lub w Internecie. Do finału zakwalifikowały się 4 osoby, które o ostateczne zwycięstwo walczyły w konkursie oratorskim. Tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego zdobyła Irena Anacka z Białorusi (wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Mińsku), tytuł I Cudzoziemskiego Wicemistrza Języka Polskiego wywalczył Mikayel Gevorgyan z Armenii, a tytuł II Wicemistrza Języka Polskiego zdobyły ex aequo Helena Maścierowa z Białorusi i Helena Gubina z Rosji. W kategorii Polacy z zagranicy nagrodę specjalną przyznano Teresie Ondrusz z Czech (z Zaolzia) – uczennicy polskiego gimnazjum w Karwinie. Oprócz głównych tytułów przyznano też dyplomy „+5” dla studentów początkujących, o podstawowym stopniu znajomości języka polskiego. W ich przypadku oceniano liczbę słów, które wyłapali z czytanego tekstu dyktanda i poprawnie je zapisali. Oto lista laureatów: Simone Brandt z Niemiec Jessica Patisso z Włoch Bisera Pavleska z Macedonii Jitka Kochtová z Czech Desisława Jankowa z Bułgarii Elke Platzer z Austrii Wolfgang Wiesheider z Austrii Polacy uczestniczący w Sprawdzianie walczyli o tytuł Orła i Orzełka Polskiej Ortografii (przyznawany Polakom, którzy studiują na różnych uczelniach w Polsce, a w Cieszynie uczestniczą w letnim kolegium polsko-austriackim, ucząc się języka niemieckiego). Zaszczytny tytuł Orzełka zdobyła Barbara Kordecka. W tym roku jury nie przyznało nikomu miana Orła Polskiej Ortografii - nikt nie okazał się na tyle dobry, by otrzymać to zaszczytne miano. Autorkami dyktanda zatytułowanego Dwudziestopierwszowieczna zemsta były dr Aleksandra Janowska i dr Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego. Poniżej prezentujemy konkursowy tekst: Dwudziestopierwszowieczna zemsta Rejent z Cześnikiem od lat toczyli spór o mur, który stał w poprzek alei. Rejent ostatnio różowo-zielonymi farbami upstrzył ów mur w esy-floresy, a zhańbiony grafficiarz Cześnik, chcąc, by jego zemsta była nie gorsza, na łapu-capu ze spichrza wyjąwszy pędzle, postanowił schlapać brudnoczerwoną mazią malunek Rejenta. Rejent, widząc nadbiegającego żwawo z przeciwka swego adwersarza, stanął naprzeciw z niechęcią. Narastał w nim sprzeciw. Naprawdę chciał przegonić wstrętnego Cześnika, więcby na pewno użył swej puszki spreju (sprayu), gdyby nagle nie usłyszał przeraźliwego rzężenia. Wtedy się żachnął. Mruknął coś zniechęcony, pomyślał przez chwilę. Może by i warto znokautować przeciwnika swego, ale wytrzymać te dźwięki nie sposób zbyt długo. Rzucił więc pędzle i puszki do kosza stojącego nieopodal i poszedł do nieodległego domu szukać wojny cichszej. Uczepił się jak rzep psiego ogona tej nie najgłupszej myśli. Nie chcąc czynić huku ni harmideru, zasiadł do komputera i zaczął buszować po Internecie, aby znaleźć jakiegoś nieprzeciętnego kocmołucha, któremu mógłby utrzeć nosa. Wkrótce jednak, zrażony bezskutecznym czyhaniem na wroga, porzucił te poszukiwania. W końcu, nie wiedząc co czynić, włączył leżącego niedaleko laptopa. Tenże się rozgrzał, ekran rozbłysł i ukazał się napis: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, więcej bajtów daj mi luby!” Skład Jury V Sprawdzianu z polskiego: przewodnicząca: dr Jolanta Tambor członkowie: dr Romuald Cudak – dyrektor Szkoły prof. dr hab. Marek Pytasz dr Aleksandra Janowska dr Joanna Ziemska dr Liliana Madelska honorowy członek jury: Siergiej Pieliesa z Białorusi (Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego 2001).