4. Festiwal Kultury Ekologicznej „Zielono mi”

Zielono mi

Rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono mi”. 3 listopada 2010 r. o godz. 17.30 w katowickim kinoteatrze Rialto będzie miała miejsce uroczysta inauguracja.

Wykład pt. „Co się wydarzyło nad stawem Walden, czyli o materialności świata” wygłosi prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek, rektor UŚ w latach 1996–2002, poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, kierownik Katedry Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnicy wydarzenia zostaną zaproszeni na wegetariański poczęstunek oraz koncert Józefa Brody i Katarzyny Brody-Firly, połączony z opowieścią o instrumentach ludowych.

Festiwal, objęty patronatem JM Rektora UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia, będzie trwał do 7 listopada. Przez cały tydzień będzie można zobaczyć wiele interesujących filmów, w tym oscarową „Zatokę Delfinów” oraz nagrodzoną na Festiwalu Filmowym w Szanghaju „Opowieść o rysiu”. W ramach Festiwalu „Zielono mi” odbędzie się również projekcja „Olszynowych Uroczysk”, filmu dr Anny Orczewskiej, pracownika Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego. Obraz ten został niedawno wyróżniony podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Agrofilm – Nitra 2010”. Po seansach filmowych przewidziane są dyskusje.

W czwartek gośćmi Festiwalu będą: Adam Wajrak – dziennikarz „Gazety Wyborczej” i Robert Cyglicki – dyrektor Greenpeace Polska. Tematem przewodnim piątkowych spotkań będzie „Moda i dizajn w stylu Eko”. W tym dniu odbędzie się pokaz mody ekologicznej, kolekcje zaprezentują firmy Jackpot i Muji.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna prac nagrodzonych w konkursie „Nauka w obiektywie”.

Program 4. Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono mi”

Prowadzący Festiwal:
Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała – pracownik Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, ekolog, zajmujący się systematyką roztoczy glebowych a także filozofią środowiskową, ekoetyką i edukacją ekologiczną. Współpracuje z wieloma ośrodkami edukacji ekologicznej i organizacjami ekologicznymi.
Dr Ryszard Kulik – psycholog społeczny, adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Aktywista ekologiczny, publicysta i fotografik przyrody, od wielu lat zaangażowany w prowadzenie edukacji ekologicznej i psychologicznej.