ROCZNICA POWROTU KRÓLEWSKIEJ HUTY DO POLSKI

Prorektor ds. Nauki, Promocji i Współpracy Uniwersytetu Śląskiego prof. Janusz Janeczek (Rektor Elekt) weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami 80. Rocznicy Powrotu Królewskiej Huty (Chorzowa) do Polski, a zarazem przyjęcia w tym mieście Wojsk Polskich. Ceremonie rocznicowe odbędą się w niedzielę 23 czerwca, a więc dokładnie 80 lat po uroczystej defiladzie Wojska Polskiego, która przeszła ulicami miasta w 1922 roku. Na czele komitetu organizacyjnego uroczystości stoją: Prezydent Miasta Chorzowa Marek Kopel oraz Dowódca Garnizonu Chorzów ppłk Marek Walancik. Patronat Honorowy nad obchodami sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski. W programie uroczystości rocznicowych znalazły się m. in.: przemarsz ulicami: Wolności i Strzelców Bytomskich pod pomnik Poległych Żołnierzy 75. Pułku Piechoty (zlokalizowany na terenie Szkoły Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego i Wojskowej Komendy Uzupełnień – dawnych koszar wojskowych), gdzie odbędzie się msza polowa i apel poległych.
Brama triumfalna zbudowana na ul. Wolności specjalnie na okoliczność przyjęcia Wojsk Polskich w Królewskiej Hucie (23 czerwca 1922).