Enguerran Massis Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego

szkoła języka i kultury pl

14 sierpnia 2010 r. odbył się Sprawdzian z języka polskiego, organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Zdobywcą tytułu Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego został, studiujący w Paryżu na czwartym roku polonistyki w Inalco, Enguerran Massis. Tytuł pierwszej Cudzoziemskiej Wicemistrzyni Języka Polskiego zdobyła Rosjanka Anait Wielan, a drugimi wicemistrzyniami zostały ex equo Mariana Pytlowana z Ukrainy i Nastassia Baranowa z Białorusi.

Obcokrajowcy, którym regulamin nie pozwala na start w głównym konkursie, walczyli o tytuły Orła i Orzełka Polskiej Ortografii. Orłem została Katarzyna Konczewska z Białorusi, a Orzełkiem - Jan Jeniszta z Czech.

Nagrodą główną Sprawdzianu z języka polskiego jest możliwość bezpłatnego uczestnictwa w kolejnej edycji letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie. Mistrzowie zostaną honorowymi członkami jury w kolejnych sprawdzianach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Tekst dyktanda, zatytułowany „Pamięć wielkiej wiktorii”, ułożyła prof. dr hab. Aldona Skudrzyk z Zakładu Językoznawstwa Pragmatycznego Wydziału Filologicznego UŚ.

Dyktando poprowadziła przewodnicząca jury prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

TVS

O wydarzeniu informowała również Telewizja Silesia w materiale autorstwa Marty Buchli pt. „Dyktando”. Materiał dostępny jest na stronie: www.tvs.pl/informacje/27850  (16.08.2010 r.).

pdf  O wydarzeniu pisał również „Polska Dziennik Zachodni” w artykule pt. „Enguerran Massis Z Francji zdobył w Cieszynie tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego” („Polska Dziennik Zachodni”, 16.08.2010 r., nr 190, s. 9).