XXIII Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Od 28 sierpnia do 5 września 2010 r. odbywać się będzie XXIII Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Śląski, Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” UŚ oraz Stowarzyszenie Kultury i Folkloru Ziem Polskich „Patria”.

W tegorocznej edycji Festiwalu udział wezmą zespoły m.in. z Argentyny, Portugalii, Białorusi, Albanii, Senegalu, Rosji, Ukrainy, Turcji, Jordanii i Polski. Artyści zaprezentują swój repertuar w: Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Cieszynie i Żorach.

XXIII Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny jest jedyną tak dużą imprezą folklorystyczno-kulturalną w regionie. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, jako jedna z 300 światowych imprez folklorystycznych, od wielu lat ma stałe miejsce w kalendarzu CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działająca pod auspicjami UNESCO), ale jako jedyny przygotowywany jest przez środowisko akademickie.

MSFF organizowany jest od 1979 roku, a jego gospodarzem każdorazowo jest działający przy Uniwersytecie Śląskim Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. Każdego roku MSFF wzbudza zainteresowanie mieszkańców regionu dzięki występom plenerowym, podczas kolorowych korowodów ulicami miast, a także w czasie występów na profesjonalnych scenach w teatrach i domach kultury. Podczas wieloletniej historii MSFF, miasta Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia odwiedziło ponad 230 zespołów, w tym artyści z Indonezji, Cypru, Macedonii, Węgier, Meksyku, Indii, Kenii i Malezji.