VIII Wielki Piknik Regiony Europy i Świata

20 czerwca 2010 r. odbędzie się VIII Wielki Piknik Regiony Europy i Świata połączony z obchodami święta narodowego Republiki Słowenii. Organizatorami wydarzenia są: Konsulat Republiki Słowenii w Mysłowicach, Urząd Miejski w Pszczynie, Telewizja Katowice, AKP „IRBA” Sp. z o.o. Patronat honorowy nad piknikiem objęli: prezydent Republiki Słowenii dr Danilo Turk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. zw. dr hab. inż. Jerzy Buzek, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, zaś w skład honorowego komitetu organizacyjnego weszli wojewodowie: kujawsko-pomorski, lubuski, małopolski, mazowiecki, podkarpacki, śląski, świętokrzyski, wielkopolski oraz marszałkowie: dolnośląski, kujawsko-pomorski, łódzki, małopolski, mazowiecki, opolski, śląski, świętokrzyski, wielkopolski i zachodniopomorski. W programie pikniku przewidziano m. in.: występ zespołu Mofoplan, wręczenie statuetek Orlego Lauru oraz Skrzydeł Merkurego, występ kabaretu Marcina Dańca, słoweńskiego zespołu Terafolk oraz koncert Eweliny Flinty. Do wydarzeń towarzyszących zaliczyć można chód sportowy pod patronatem Roberta Korzeniowskiego, pokazy sprawności psów Straży Granicznej, pokazy Harley’owców, ekspozycja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z Chorzowa, sadzenie drzewa upamiętniającego XXX rocznicę „Solidarności”, pobór krwi w ramach akcji Wakacyjna Kropla Życia 2010 oraz pobór próbek do przeszczepu szpiku kostnego, a także konferencja „Biznes a kultura” z udziałem Misji Gospodarczej Przedsiębiorców z Republiki Słowenii. Impreza zakończy się pokazem sztucznych ogni. Uniwersytet Śląski w Katowicach podczas pikniku zaprezentuje swoją ofertę edukacyjna oraz przeprowadzi akcję promocji rekrutacji na studia. W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.