PREMIERA SUPLEMENTU KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO

Na ostatnim seansie w ramach Przeglądu filmów z muzyką Wojciecha Kilara zaprezentowany zostanie przedpremierowo ostatni film Krzysztofa Zanussiego pt. Suplement, stanowiący rozwinięcie wątku pary młodych bohaterów znanych z filmu Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową. Przedpremierowy seans (niedziela 24 marca, początek o godz. 18.15) poprzedzi spotkanie z reżyserem filmu Krzysztofem Zanussim, który od wielu lat wykłada na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wątek młodych bohaterów z Życia..., w których wcielili się Monika Krzywkowska (Hanka) i Paweł Okraska (Filip) został zarysowany z uwypukleniem postaci umierającego lekarza. Reżyser z gotowego filmu wyciął wiele scen z młodymi aktorami, do których została dokręcona reszta materiału. Realizacja ze względu na sytuację w polskiej kinematografii była bardzo oszczędna, budżet filmu wynosił jedynie 2 mln złotych, w związku z ograniczeniami finansowymi duża część zdjęć została nakręcona w mieszkaniu Krzysztofa Zanussiego oraz dzięki życzliwości znajomych. Suplement został zrealizowany w większości przez ekipę, która realizowała Życie..., większość osób pracowała za darmo. W filmie wykorzystano oczywiście muzykę Wojciecha Kilara, bohatera Przeglądu. Przegląd filmów z muzyką Wojciecha Kilara zorganizowany został przez Instytucję Filmową Silesia Film w roku jubileuszu siedemdziesięciolecia urodzin Wojciecha Kilara, wybitnego kompozytora i autora muzyki filmowej. Impreza rozpoczęła się w poniedziałek 18 marca - dzień po koncercie w Teatrze Śląskim, gdzie zaprezentowano widowisko zatytułowane: Kilar. Przegląd, który potrwa jeszcze do niedzieli 25 marca, odbywa się w kinie studyjnym „Światowid” w Katowicach i obejmuje wybór najważniejszych (spośród ponad 150.) filmów, do których kompozytor stworzył muzykę. W zestawie znalazły się m.in. obrazy w reżyserii Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy, z którymi kompozytor współpracował najczęściej. W programie znajdują się filmy z kompozycjami Kilara od początku lat 60. do dnia dzisiejszego. Pokazy filmów poprzedzone są wstępem muzycznym na żywo (krótkie fragmenty z muzyki filmowej Kilara) i wprowadzeniem dr Iwony Sowińskiej z Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Program: 18.03. (poniedziałek), godz. 20.15 Nikt nie woła, reż. Kazimierz Kutz 1960 (86 min.) 19.03. (wtorek), godz.20.15 Salto, reż. Tadeusz Konwicki 1965 (105 min.) 20.03. (środa), godz. 20.15 Sól ziemi czarnej, reż. Kazimierz Kutz 1970 (103 min.) 21.03. (czwartek), godz. 20.15 Ziemia obiecana, reż. Andrzej Wajda 1975 (179 min.) 22.03. (piątek), godz.18.15 Dotknięcie ręki, reż. Krzysztof Zanussi 1992 (90 min.) 23.03. (sobota), godz. 18.15 Dziewiąte wrota, reż. Roman Polański 1999 (127 min.) 24.03. (niedziela), godz. 18.15 Suplement, reż. Krzysztof Zanussi 2001 (101 min.)