"Ochrona środowiska naturalnego na poligonach wojskowych" - wykład CSCS

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład Ochrona środowiska naturalnego na poligonach wojskowych - podstawy prawne i praktyka organizowany w ramach XVI cyklu wykładów: Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska. Wykład wygłosi dr Józef Mikołajków z Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w czwartek 15 maja o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9. Program wykładów CSCS na II semestr.doc O wykładzie: Majowy weekend. Grupa turystów wybiera się w Tatry. Głównie samochodami. Trochę to niepokoi dyrekcję Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdyż grupa ta liczy kilkadziesiąt tysięcy osób. Zawartość stadionu piłkarskiego spełniającemu wymogi UEFA rusza nad Morskie Oko. Jak odpadki nie mieściły się w kubłach przy schronisku, tak ludzie – w Dolinie Kościeliskiej. Zaniepokojony Dyrektor Parku, drżąc o tatrzańską przyrodę niewątpliwie rozważał ograniczenie liczby gości wychodzących w góry. Gości, którzy w planach mieli tylko iść. Czyżby nieco zwiększona liczba miłośników wspinaczki miała być groźniejsza niż manewry wojskowe? Dyrekcja Drawieńskiego Parku Narodowego żyje w – medialnej przynajmniej – zgodzie z dowództwem drawskiego poligonu wojskowego, zlokalizowanego w leśnych ostępach nad rzeki Drawy. Nie słychać także protestów obrońców przyrody, ani lokalnej społeczności, przeciwko szkoleniom żołnierzy w strzelaniu z wozów bojowych. Trudno sobie wyobrazić, aby poruszanie się wojskowych pojazdów pozostawało bez wpływu na miejsca rozrodu dzikich zwierząt. Nie wydaje się możliwe, aby startujące śmigłowce nie zakłócały wylęgu piskląt bielika lub bociana czarnego. Hałas, spaliny, ściółka i runo rozjeżdżone ciężkim sprzętem na gąsienicach – czy to nie są niepowetowane straty dla delikatnej struktury ekosystemu? Poligonowe ćwiczenia obejmują także szkolenia dla wojsk chemicznych. Po takim szkoleniu powinna w sercu poligonu pozostać chlorotyczna plama i ogołocone z liści, martwe konary drzew. Pokonywanie przeszkód wodnych po dnie lub forsowanie i przeprawa przez szeroką przeszkodę wodną to umiejętności niezbędne dla oddziałów wojska. Czy wojsko gwarantuje więc lokale zastępcze dla wypłoszonych bobrów, wydr i łosi? Zdaje się, że nie ma potrzeby. Najczystsze w Polsce wody Drawy i jej dopływów na granicy z poligonem zadziwiają klarownością. Z kajaka widać każdy szczegół dna i można rozpoznać gatunki wielkich ryb przemykających na jego tle. Łosie i jelenie, jagody i grzyby, ptaki i leśna drobnica z powodzeniem i sukcesem reprodukcyjnym zamieszkują wojskowe lasy, obstawione tabliczkami: „Teren wojskowy, wstęp wzbroniony”. Wygląda na to, że w naszej dzisiejszej antropogenicznej rzeczywistości przyroda lepiej znosi skutki ćwiczeń bojowych niż nasilonej obecności miłośników wypoczynku na łonie natury. A może tak w ramach paktu NATO znowu wprowadzić wojsko na Pustynię Błędowską, bo wydaje się, że jedynie ciężkie czołgi mogą ja uratować. Tylko kto się odważy na taki eksperyment?

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS

O wykładowcy: Dr Józef Mikołajków – pracownik Oddziału Ochrony Środowiska i Wojskowych Nieruchomości Zabytkowych Departamentu Infrastruktury Ministerstwa Obrony Narodowej. Zajmuje się m.in. ochroną środowiska na poligonach. Adiunkt w Zakładzie Hydrogeochemii Instytutu Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w hydrogeochemii, hydrogeologii i ochronie środowiska.