CZASOPRZESTRZEŃ FIZYCZNA - KONWERSATORIUM PTF

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach serdecznie zaprasza na konwersatorium, na którym: dr Janusz Czakon wygłosi wykład pt.: Czas, ogólna teoria względności, unifikacja - inaczej. Konwersatorium odbędzie się w środę 20 lutego o godz. 14.00 w Sali Audytoryjnej III (Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Uniwersytecka 4). Pojęcia czasu, oddziaływań i zjawisk mogą być zgeometryzowane. Czas ma jasną interpretację matematyczną, geometryczną i filozoficzną. Konstrukcja jednolitej teorii pola jest możliwa. Wszystkie oddziaływania, włącznie z grawitacyjnymi, mają podobne unifikacyjne pochodzenie (spontaniczne łamanie symetrii). Realizacja programu Wielkiej Unifikacji jest możliwa w przestrzeniach o większej liczbie wymiarów i nie wymaga zmiany podstawowych grup symetrii Modelu Standardowego. Wszystkim stałym fizycznym można nadać interpretację geometryczną. Ogólna Teoria Względności Einsteina okazuje się być tylko lokalnym przybliżeniem obszerniejszego spojrzenia na Universum. Czym jest czas fizyczny i jak zrozumieć i zinterpretować strzałkę czasu? Czy czasoprzestrzeń fizyczna jest rzeczywiście wynikiem rozwiązań równań Einsteina? Dlaczego grawitacja opiera się unifikacji z innymi oddziaływaniami? Czy do zbudowania jednolitej fizyki potrzeba aż kilkanaście stałych? Autor spróbuje w sposób popularnonaukowy odpowiedzieć na powyższe pytania i sformułować podstawy modelu unifikacyjnego wszystkich oddziaływań (w tym również grawitacji). Opowie również o konsekwencjach takiego modelu.