Dni Frankofonii 2010 – Święto Kultur Frankofońskich

IFRiT

Jak co roku, w związku z przypadającym 20 marca Międzynarodowym Dniem Frankofonii, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ rozpoczął obchody Święta Kultur Frankofońskich – cyklu imprez dla miłośników języków i kultur frankofońskich.

W marcu 2010 r. odbyły się prezentacje przygotowane przez zaproszonych gości i pracowników Instytutu, konkursy, quizy i projekcja filmu. 25 marca 2010 r. miał miejsce wykład prof. Marca Quaghebeur, znanego belgijskiego literaturoznawcy, eseisty i poety. Instytut gościł także z wykładami profesora Stéphane Michaud z Uniwersytetu Paris III Sorbonne Nouvelle oraz Philippe P. Bonolas, profesora Universidade Católica Portuguesa.

W kwietniu br. studenci i uczniowie z regionalnych szkół brali udział w konkursie literackim, tradycyjnym dyktandzie, warsztatach i innych atrakcjach przygotowanych w Instytucie przez Koło Naukowe Romanistów „Assososno” w ramach Festiwalu Nauki.

10 maja 2010 r. na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbyły się prelekcje nt. intelektualnych dokonań znanych badaczy kultury śródziemnomorskiej, którym towarzyszyła – trwająca trzy tygodnie – wystawa litografii zorganizowana we współpracy z Ośrodkiem Alliance Franςaise działającym przy Uniwersytecie Śląskim.

Szczegółowy program wydarzeń opublikowany został na stronie Instytutu: