FIZYKA NA SCENIE

logo W ostatnich dniach stycznia odbył się finał Krajowego Konkursu Fizyka na Scenie 2. Jego celem było wyłonienie najciekawszej prezentacji dowolnego tematu z fizyki, która zostanie przedstawiona w czasie europejskich obchodów tygodnia Physics on Stage 2 w kwietniu bieżącego roku w Noordwijken w Holandii. Po raz drugi w konkursie zwyciężyli pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: dr Jerzy Jarosz i mgr Aneta Szczygielska z Zakładu Dydaktyki Fizyki i po raz drugi zostali wytypowani przez Krajowy Komitet Organizacyjny do reprezentowania Polski. Za najciekawszą prezentację uznano ich wykład dotyczący pewnych własności oka ludzkiego i powstawania wrażeń wzrokowych How we see the world. W poprzedniej edycji Physics on Stage w 2000 roku zwyciężyła prezentacja J.Jarosza i A.Szczygielskiej: We live on Earth - the rotating system, która była prezentowana w CERN w Szwajcarii.