SŁOWACYŚCI I SŁOWACY

W piątek 18 stycznia gościła w Uniwersytecie Śląskim delegacja słowacka, na czele z Przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Józefem Migašem. Godzinne prawie spotkanie gości z JM Rektorem Uniwersytetu Śląskiego prof. Tadeuszem Sławkiem i przedstawicielami Instytutu Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego odbyło się w auli im. Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu UŚ. Sosnowiecką słowacystykę reprezentowała prof. dr hab. Halina Janaszek-Ivaničková, prof. Józef Zarek, dr Konrad Włodarz (Zakład Literaturoznawstwa Zachodniosłowiańskiego), dr Lucyna Spyrka (Zakład Teorii Literatury i Translacji), dr Mariola Szymczak (Zakład Językoznawstwa Zachodniosłowiańskiego), doktoranci zajmujący się problematyką językoznawczą i literaturoznawczą a także kilkudziesięciu studentów. Podejmowani w murach Uniwersytetu Śląskiego goście mieli okazję zapoznać się między innymi z historią słowacystyki na Śląsku, zakresem studiów na kierunku filologia słowacka (istniejącym od roku akademickiego 1988/89) oraz bieżącymi publikacjami z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa zachodniosłowiańskiego. Uniwersytet Śląski od lat współpracuje z czterema uczelniami słowackimi w bardzo szerokim zakresie, piątkowe spotkanie było więc okazją do wspominania wielu wspólnych przedsięwzięć i śledzenia losów wyróżniających się absolwentów kierunku. Przygotowane przez Biuro Promocji i Karier i Dział Współpracy z Zagranicą materiały informacyjne na temat zakresu powadzonych przez Uniwersytet Śląski badań i uprawianych dyscyplin naukowych oraz jego oferty edukacyjnej i ogólnej charakterystyki regionu cieszyły się wielkim zainteresowaniem słowackich gości.