PRZYJACIELE ŚLĄSKA

Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach oraz redakcja miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk" http://www.miesiecznik.silesia.top.pl są inicjatorami i organizatorami dorocznej uroczystości przyznania tytułów: "Przyjaciel Śląska" wybitnym osobistościom kultury i nauki. Jednym z wyróżnionych jest w tym roku prof. dr hab. Marek S. Szczepański - Dyrektor Instytutu Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UŚ. Tegoroczna, trzecie już spotkanie z okazji przyznania i wręczenia tytułów „Przyjaciel Śląska”, odbyła się w piątek 14 grudnia w Sali Portretowej Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach (ul. Dworcowa 13). Wyróżnieniem uhonorowano także: Jerzego Dudę Gracza, Juliana Gembalskiego, Leszka Jarno, Jolantę Matiakowską-Karmańską, Lucjana Norasa, Edwarda Rupika i Leona Uckę. W ubiegłym roku tytuł „Przyjaciel Śląska” przyznano m. in. prof. Tadeuszowi Sławkowi – Rektorowi Uniwersytetu Śląskiego i prof. Ireneuszowi Opackiemu – Dyrektorowi Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Wydziału Filologicznego UŚ.