Wykład "Niebezpieczeństwo z głębin - co wiemy o zanieczyszczeniu Bałtyku"

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład "Niebezpieczeństwo z głębin - co wiemy o zanieczyszczeniu Bałtyku" organizowany w ramach XVI cyklu wykładów: "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Wykład wygłoszą dr Magdalena Bełdowska z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 stycznia o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9. O wykładzie: Cóż za magia jest w nadbałtyckich kurortach, że co roku ściągają do siebie nieprzeliczone tłumy wczasowiczów. Nie wypoczynku przecież szukają oni w słynnych nadmorskich miasteczkach: trudno wypoczywać, gdy wokół gwar. Spacerować można tylko razem z falą tłumu. Opalać się - tylko tam, gdzie z trudem uda się znaleźć 2 m2 wolnego piasku a popływać - tylko wtedy, gdy gwizdek wychowawców zwoła z powrotem na brzeg większość grup kolonijnych. Na czym polega ta magia? Przecież od dziecka wie każdy z nas, że po zanurzeniu się w bałtyckiej wodzie, gdy ustąpią już wstrząsające nami dreszcze, nie znajdziemy tam raf koralowych, barwnych rybek, ba! nawet piaszczyste, jałowe dno trudno będzie dostrzec w mało przejrzystej wodzie. Czasem może trafić się wyeksploatowana "meduza", trafiająca kolejno do setek wiaderek, niesiona do kocyka, gdzie opalają się rodzice właściciela wiaderka i wypuszczana ponownie. Niestety oprócz tej radosnej i lukratywnej magii, tonie najmłodszego i najbardziej zamkniętego europejskiego morza kryją w sobie wielkie, smutne tabu: ogromne ilości zanieczyszczeń pochodzących ze wszystkich dziewięciu państw nadbałtyckich. Rzekami spływają do Bałtyku produkty życia codziennego tych krajów: ścieki komunalne, nawozy sztuczne, pestycydy, odpady przemysłowe, ropopochodne, radioaktywne... Dodatkowo po obu wojnach zafundowaliśmy sobie na dnie Bałtyku składowisko broni konwencjonalnej i chemicznej. Szczególnie ta ostatnia może okazać się groźna, gdy znajdzie się w rybackich sieciach. W sezonie, od maja do września, turystów, kolonistów, wychowawców, dzieciaki z wiaderkami i ich rodziców martwi tylko jedno: czy można wejść do wody? Przez okrągły rok, w sezonie i poza nim, niezależnie od pogody, biolodzy morza i bałtyccy oceanolodzy mają problem znacznie poważniejszy: co z równowagą ekologiczną Bałtyku? Gdzie podziały się zaginione gatunki? Czy wrócą? Czy siła przetrwania falującego morskiego ekosystemu jest wystarczająca, czy ugnie się pod naporem kolejnej fali ścieków? Wbrew pozorom wszyscy pytają o to samo: o magię Morza Bałtyckiego.

(opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS)

O wykładowcach: Dr Magdalena Bełdowska (Zakład Chemii Morza Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego) oraz dr Jacek Bełdowski (Pracownia Biogeochemii Morza Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie) specjalizują się w chemii morza i oceanologii, są autorami licznych artykułów naukowych oraz publikacji popularnonaukowych.