Imprezy związane z przyznaniem "Nagrody im. Sacharowa"

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na cykl imprez związanych z przyznaniem Nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli w 2007 roku. Parlament Europejski przyznaje tę nagrodę corocznie od 1988 roku osobom i organizacjom, które wniosły decydujący wkład w walkę o prawa człowieka i podstawowe wolności oraz przeciwko uciskowi i niesprawiedliwości w swoich krajach. W tym roku laureatem Nagrody został sudański prawnik Salih Mahmoud Osman. Gościem honorowym tegorocznych imprez promujących Nagrodę im. Sacharowa w Polsce będzie p. Tatiana Jankielewicz - córka Andrzeja Sacharowa, która przyleci do Warszawy specjalnie na zaproszenie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. P. Jankielewicz jest obecnie dyrektorem Programu Sacharowa na rzecz Praw Człowieka na Uniwersytecie Harvarda. W programie uroczystości jest wystawa plakatów związanych z tematyką praw człowieka międzynarodowej organizacji pozarządowej Reporterzy Bez Granic, laureata Nagrody im. Sacharowa w 2005 roku. Plakaty będzie można oglądać przez cały grudzień w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz na stacji Metra Świętokrzyska. Uroczyste otwarcie wystaw odbędzie się 7 grudnia o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie. 8 grudnia, w kinie Muranów zapraszamy na debatę pt. "Nie jesteście sami - transparentnie i solidarnie" organizowaną wspólnie z Helsińską Fundację Praw Człowieka. Oprócz p. Jankielewicz, w debacie udział wezmą m.in. prof. Marek Antoni Nowicki - Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, i eurodeputowany Józef Pinior - wiceprzewodniczący Podkomisji Obrony Praw Człowieka w Parlamencie Europejskim. Bezpośrednio przed debatą, o godz. 16.00, odbędzie się uroczysty pokaz filmu My husband Andriej Sacharow wyświetlanego w ramach Festiwalu Filmowego WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie, również w kinie Muranów.