Nie można nakazać respektowania nowej matury

Nie ma żadnych podstaw prawnych, aby nakazać w tym roku senatom uczelni szybkie wydanie uchwał dotyczących uznawania nowej matury - poinformowała minister edukacji Krystyna Łybacka. Piątek to ostatni dzień kiedy tegoroczni maturzyści mogą podjąć decyzję, czy chcą wiosną zdawać nową czy starą maturę. Decyzji nie ułatwia im fakt, że zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym senaty uczelni mają czas do końca grudnia na podjęcie uchwał w sprawie uwzględnienia wyników nowej matury podczas rekrutacji na studia. "W tej chwili resort nie ma żadnych uprawnień oprócz uprzejmej prośby od senatów uczelni o przyspieszenie decyzji, bez wnikania w to, jaka ta decyzja będzie" - powiedziała Łybacka w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie. Minister poinformowała, że od miesiąca wielokrotnie zwracała się do rektorów z prośbą o przyspieszenie przez uczelnie prac nad ustalaniem zasad rekrutacji. "Największym oszustwem, jakiego dopuszczono się wobec maturzystów było poinformowanie ich (przez poprzednie kierownictwo Ministerstwa Edukacji - PAP), że wprowadzono jakiekolwiek regulacje prawne, które nakazują uczelniom uznawanie nowej matury. Słynne krakowskie porozumienie między ministrem a rektorami było wyłącznie wyrażeniem intencji" - powiedziała Łybacka. "Nie można traktować tego porozumienia jako akt prawny jakiejkolwiek, nawet najniższej rangi, ponieważ kompetencje rektorów w zakresie rekrutacji na studia są tylko takie, jak kompetencje przewodniczących senatów uczelni. Decyzje o rekrutacji podejmują senaty, a nie sami rektorzy" - wyjaśniła. "Parlament dopiero w lipcu tego roku, pracując nad oświatową ustawą czyszczącą, wprowadził pierwszą regulację prawną dotyczącą kwestii nowej matury. Znalazł się tam zapis, że uczelnie są zobligowane do końca czerwca 2003 roku podać zasady, wedle których będą respektowały nową maturę podczas rekrutacji. W związku z tym obecni gimnazjaliści, którzy w przyszłym roku szkolnym znajdą się w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych będą z dwuletnim wyprzedzeniem znali zasady przyjęć na poszczególne uczelnie" - przypomniała Łybacka. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z listopada tego roku, możliwość wyboru między starą a nową maturą mają tylko tegoroczni maturzyści. Nowa matura - jako obowiązkowa - po raz pierwszy przeprowadzona zostanie wiosną 2005 roku. Do tego czasu obowiązuje egzamin maturalny według starych zasad. (PAP)