Medialna edukacja ekologiczna - wykład i film 3D

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład Medialna edukacja ekologiczna - zasady i reguły perswazji połączony z projekcją filmu SOS dla planety 3D, organizowany w ramach XVI cyklu wykładów: "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Wykład wygłosi dr Ryszard Kulik z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie odbędzie się w czwartek 11 października o godz. 16.00 w kinie Orange IMAX w Katowicach przy ul. Gliwickiej 44. Centrum zaprasza wszystkich zainteresowanych po odbiór bezpłatnych wejściówek do czwartku włącznie do swojej siedziby (ul. Bankowa 9, pok. 317, w godzinach 8.00-15.00). O wykładzie: Na oczach ilu z nas skurczył się areał lasów tropikalnych? Od "zawsze" w stalowo-szklanych biurowcach z widokiem na lagunę zapadają decyzje: "Wycinać" i od "zawsze" drwale utrzymują swe rodziny wypełniając to polecenie. Zdaje się, że wciąż jest co wycinać. Ocieplenie klimatu - czy ktoś z nas odczuł je na własnej skórze? W wakacje nad Bałtykiem jak marzliśmy przed laty z rodzicami, tak marzniemy i dziś z własnymi dziećmi. Jedynym przejawem globalnego ocieplenia są nostalgiczne westchnienia naszych Dziadków: "Kiedyś - to były zimy!" A przecież własną "zimę stulecia" ma nie tylko każde pokolenie, ale i każdy rocznik. Swoją droga zresztą - to gazy cieplarniane umożliwiły rozwój życia biologicznego na naszej planecie - ot, taki psikus ewolucji. Komu z nas udało się przeanalizować pogłowie dorsza i łososia w przeciągu ostatniej dekady? Pośrednie analizy pękających w szwach lodówek w supermarketach wypadają jednak optymistycznie. Czy tych gatunków na Ziemi naprawdę tak strasznie ubywa? Przecież co roku uczeni donoszą o nowym dla nauki owadzie, roślinie, głębokomorskim skorupiaku czy jaskiniowym pająku, ba, nawet raz na 10 lat o nowym ssaku. Jeśli chodzi o nasz gatunek, to nie wydaje się on zagrożony. Jest z resztą jedynym gatunkiem, który produkuje znacznie więcej gazów cieplarnianych niż wynika to z własnego metabolizmu. Jedynym, który swym istnieniem zaprzecza wszelkim zasadom i powiązaniom ekologicznym, jedynym, któremu do przetrwania nie jest potrzebny instynkt samozachowawczy… Człowiek jest też jedynym gatunkiem obdarzonym świadomością. Obrazy o przekazie wzmocnionym techniką 3D nie muszą być dosłowne i naukowo beznamiętne, bezwzględnie rzeczowe. Czasami zabawne, czasami wybiórcze - ale niosą przesłanie: Nie trzeba być TAM osobiście, aby zrozumieć,aby doświadczyć, aby odczuć, że mogłoby być lepiej. (opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS) Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem poleca kolejne wykłady: 18.10.2007 Forum Natura Prof. dr hab. Bogusław Pawłowski, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Antropologii PAN we Wrocławiu Środowiskowe aspekty wzrostu mózgowia w ewolucji człowieka 25.10.2007 dr Tomasz Rożek, dziennikarz i publicysta naukowy Czy zgasną światła na Ziemi?