SZTUCZNA INTELIGENCJA A MODELOWANIE GEOŚRODOWISKOWYCH UKŁADÓW DYNAMICZNYCH

10 maja 2007 r. o godz. 16.00 Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład dr Magdaleny Tkacz z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ pt.: "Sztuczna inteligencja a modelowanie geośrodowiskowych układów dynamicznych", organizowany w ramach XV cyklu wykładów: Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska. Spotkanie odbędzie się w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ przy ul. Bankowej 9. O wykładzie: Nieźle musiał się nazgrzytać zębami Gary Kasparow, gdy w 1997 roku w kolejnej potyczce szachowej poległ pokonany przez zawodnika imieniem Deep Blue 2. Ten, który zwyciężył arcymistrza nie był genialnym szachistą amatorem, ani też zawodowym graczem zrzeszonym w klubie szachowym. Deep Blue 2 był komputerem: genialną konstrukcją innych ludzkich umysłów, które zapewne mata zadanego przez Kasparowa, otrzymałby jeszcze przed rozpoczęciem gry. Czyżby to, co przypisywane jest ludzkiemu mózgowi, który ewoluował miliardy lat, stało się udziałem bezdusznych maszyn? Zdolność przewidywania przyszłości, analizy przeszłości, wnioskowania, dała zwycięstwo automatowi nad, wydałoby się niedościgłym osiągnięciem biologii, jakim jawił się dotychczas ludzki mózg. Fascynacja możliwościami sieci neuronalnych udziela się od dawna informatykom, a w szczególności bioinformatykom. Przez analogię z korą mózgową i zachodzącymi w niej zjawiskami, "nauczyli" oni mikroprocesory rozpoznawać głosy, analizować dane, komponować muzykę zgodnie z zasadami harmonii, prowadzić konwersacje, tłumaczyć teksty... Część z tych "sztuczek" budzi raczej humorystyczne skojarzenia, jednak wiele z tych umiejętności pozwala znacznie skrócić drogę do sformułowania teorii naukowych, poprzez symulowanie i modelowanie realnie istniejących zjawisk przyrodniczych. Możliwości przewidywania zachowań badanych układów, poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze z pytań: "Co by było, gdyby...?" są trudne do przecenienia, gdyby wyobrazić sobie, że eksperyment miałby dotyczyć analizy ruchu górotworu, czy migracji wód podziemnych. Fascynacja działaniem ludzkiego umysłu doprowadziła do stworzenia w laboratoriach informatycznych urządzenia przewyższające skutecznością i szybkością analizowania dostępnych informacji najtęższe ludzkie mózgi. Nie musi jednak MENSA obawiać się o panteon swoich członków. Przynajmniej dopóty, dopóki Deep Blue 2 pokonawszy kolejnego światowego arcymistrza, nie zdobędzie się na wspaniałomyślne powiedziane z głębi duchowej potrzeby zwycięzcy: "Chwała zwyciężonym!". (opracowanie CSCS - dr Agnieszka Babczyńska)