RELIGIE W ŚWIECIE ANTYCZNYM

W dniach 10-12 maja 2007 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18, odbędzie się III Studencka Konferencja Starożytnicza: "Religie w świecie antycznym", pod patronatem dyrektor MISH Pani prof. dr hab. Olgi Wolińskiej i dziekana Wydziału Teologicznego UŚ Ks. prof. dr hab. Wincentego Myszora. Konferencja jest współorganizowana przez Koło WolnoMISHlicieli przy MISH Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Studenckie Koło Naukowe Teologów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Koło Starożytnicze przy MISH Uniwersytetu Warszawskiego i Koło Naukowe Antycznej Filozofii przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest ona trzecią z cyklu konferencji poświęconych różnym zagadnieniom historii starożytnej. Celem cyklicznie odbywających się konferencji jest stworzenie platformy dla wymiany rezultatów badawczych, dyskusji i integracji środowiska młodych badaczy starożytności. Podczas tegorocznej konferencji poruszać będziemy nastepujace zagadnienia: - religie starożytnego Bliskiego Wschodu, - religie starożytnych Greków i Rzymian - synkretyzm religijny - zagadnienie rozumienia religii w starożytności - formy organizacji kultu - wyraz religijności w literaturze i sztukach plastycznych - literatura religijna i jej krytyka - religie a filozofia antyczna - religie antyczne w ujęciu współczesnych teorii religioznawczych - religia starożytnego Izraela - wczesne chrześcijaństwo, jego rozwój i wewnętrzne zróżnicowanie Otwarcie konferencji 10 maja 2007 r. o godz. 12 w Auli Wydziału Teologicznego UŚ. Szczegółowe informacje wraz z programem konferencji są dostępne na stronie internetowej konferencji: www.sks3.mish.uw.edu.pl.