
Zgodnie z decyzją Senatu Uczelni
24 kwietnia 2007 r. o godz. 11.00 tytuł
doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego otrzyma
Doktor J. Georg Bednorz, wybitny uczony, fizyk, laureat Nagrody Nobla w 1987 r. wraz z K.A. Müllerem, Doktor w IBM Research Division, Zurich Research Laboratory, Rüschlikon - Szwajcaria. Uroczystość odbędzie się w sali Sejmu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach ul. Jagiellońska 25. Wykład otwarty
Insulator Metal Transition and Memory Behaviour in Perovskite Oxides dla wszystkich zainteresowanych odbędzie się
25 kwietnia o godz. 10.00 w auli Pawlikowskiego Instytutu Fizyki UŚ przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach.
Dr J.Georg Bednorz
Urodzony 16 maja 1950 r. w Neuenkirchen w Niemczech. Propozycja nadania tytułu doktora honoris causa dr. J. Bednorzowi, wybitnemu specjaliście z fizyki doświadczalnej, fizyki wysokotemperaturowego nadprzewodnictwa, fizyki przejść fazowych i ferroelektrycznych właściwości perowskitów tlenkowych, fizyki tlenków metali przejściowych i ich zastosowań w mikroelektronice oraz fizyki cienkich warstw i hetero-struktur typu metal-izolator-metal, wynika co najmniej z dwóch powodów.
Pierwszy z nich, to niewątpliwy wkład dr. Bednorza do rozwoju nauki, polegający na odkryciu wespół z K. A. Müllerem wysokotemperaturowego nadprzewodnictwa w nowej klasie materiałów, potwierdzony uzyskaniem w 1987 roku nagrody o najwyższej randze naukowej w dziedzinie fizyki, jaką jest Nagroda Nobla. Najważniejsza publikacja z tego zakresu ukazała się w czasopiśmie Zeitschrift für Physik B Condensed Matter w 1986 roku, była cytowana więcej niż 2000 razy.
Drugim powodem jest to, iż dr J.G. Bednorz jest wciąż niezwykle aktywnym uczonym, nakreślającym dalsze kierunki badań w fizyce ciała stałego. Prowadzi badania naukowe polegające na poszukiwaniu nowych tlenków metali przejściowych i metod pozwalających w kontrolowany sposób zmieniać ich właściwości fizyczne pod kątem zastosowań w mikroelektronice. Obecnie swoją aktywność naukową skoncentrował na badaniu cienkich warstw, w tym w szczególności na badaniu właściwości struktur typu metal-izolator-metal. Badania te doprowadziły do odkrycia przejścia fazowego typu metal-izolator i zjawiska przełączania stanu lokalnej oporności elektrycznej w perowskitach tlenkowych. Odkrycie to niezwykle obiecujące z punktu widzenia konstruowania pamięci elektronicznych o pojemności rzędu terabitów. Obecnie dr J.G. Bednorz pracuje w Instytucie IBM Research Division, Zurich Research Laboratory, Rüschlikon, w Szwajcarii.
Warto podkreślić, że Dr J. G. Bednorz jest przedstawicielem głównie fizyki eksperymentalnej, a przedmiot Jego badań w dużej mierze odzwierciedla badania naukowe prowadzone od wielu lat w kilku Zakładach Instytutu Fizyki: Zakładzie Fizyki Doświadczalnej, Zakładzie Fizyki Teoretycznej, Zakładzie Fizyki Ciała Stałego i Zakładzie Biofizyki i Fizyki Molekularnej. Nadanie dr. Bednorzowi zaszczytnego tytułu honoris causa naszej uczelni wiąże się z jednej strony z ogromnym uznaniem Jego wybitnego wkładu do rozwoju fizyki ciała stałego, z drugiej strony symbolizuje intensywne działania Instytutu Fizyki w kierunku rozwijania badań naukowych i kierunków kształcenia z zakresu nanofizyki.
Dotychczasowy dorobek naukowy dr. J.G. Bednorza liczy więcej niż 120 publikacji w czasopismach o największym prestiżu naukowym, a miarą ich wybitności jest liczba kilku tysięcy cytowań. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród międzynarodowych towarzystw i instytucji naukowych. Obok wspomnianej już Nagrody Nobla, Dr Bednorz otrzymał wiele innych międzynarodowych nagród i wyróżnień, z których część dzielił wspólnie z K. Alexem Müller’em. Należą do nich:
· The Marcel-Benoist Prize 1986 (Marcel-Benoist Foundation, Switzerland)
· The 13th Fritz London Memorial Award , 1987 (University of California)
· The Dannie Heineman Prize 1987 (Academy of Sciences Goettingen)
· The Robert Wichard-Pohl Prize 1987 (German Physical Society)
· The Hewlett-Packard Europhysics Prize 988 (European Physical Society)
· The IBM International Prize for New Materials 1988 (American Physical Society)
· The Aldo-Villa Prize 1991 (Italian Ceramic Society)
· The Viktor Moritz Goldschmidt Prize 1987 (German Mineralogical Society)
· The Otto-Klung Prize 1987 (Free University of Berlin)
· The Ross Coffin Purdy Award 1988 (American Ceramic Society)
· The “Distinguished Order of Merit with Star and Shoulderband” 1988 (Minister of Research and Technology of Germany)
Członkowstwo w Instytucjach Naukowych:
· American Physical Society APS
· Deutsche Physikalische Gesellschaft DPG
· Deutsche Mineralogische Gesellschaft DMG
· Material Research Society MRS
· Schweizerische Kristallografische Gesellschaft SKG
· Gesellschaft Deutscher Chemiker GDCh
Honorowe członkowstwo:
· Honorary Fellow, Fudan University, Shanghai, China, 1988
· Distinguished Member, Academy of Ceramics, 1992
· Honorary Member, American Ceramic Society ACS, 1997
· Fellow, American Physical Society APS, 1998
· Honorary Fellow, Institute of Physics, Singapore, 2001
Przyznanie dr. J. Georgowi Bednorzowi zaszczytnego tytułu doktora honoris causa jest dowodem przywiązywania przez Uniwersytet Śląski ogromnej wagi do rozwoju nauk ścisłych i uznania jej trudnej do przecenienia roli w kształtowaniu dawnej, obecnej i przyszłej cywilizacji.
Wśród 33 doktorów honorowych naszej uczelni, do tej pory dwóch reprezentowało dziedzinę fizyki. Byli nimi: fizyk jądrowy profesor Adam Strzałkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który tytuł doktora honoris causa otrzymał w 1996 roku i fizyk-teoretyk profesor Peter Hänggi z Uniwersytetu w Augsburgu w Niemczech, wyróżniony tym zaszczytnym tytułem podczas obchodów Światowego Roku Fizyki w 2005 roku.