Europejska Majówka i III Piknik Absolwentów UŚ „Smaki Europy”

W piątek 23 maja 2014 r. o godz. 15.00 na terenie osiedla akademickiego w Katowicach-Ligocie (ul. Studencka) Uniwersytet Śląski organizuje Europejską Majówkę połączoną z III Piknikiem Absolwentów UŚ „Smaki Europy”. Z okazji jubileuszu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej tegorocznym tematem przewodnim wydarzenia będzie 10. rocznica członkostwa Polski w UE. Majówce i Piknikowi towarzyszyć będzie hasło „Smaki Europy”.

Całość wydarzenia zostanie podzielona na trzy strefy tematyczne: „Smaki Europy”, absolwent oraz dziecko. W strefie pod hasłem „Smaki Europy” prezentowana będzie tradycyjna i współczesna kuchnia europejska. Będzie to także miejsce spotkania z kulturą i językami krajów Unii Europejskiej, przygotowane przez instytuty Wydziału Filologicznego UŚ, koła naukowe oraz szkoły językowe.

W strefie absolwenta zaprezentują się firmy, restauracje oraz partnerzy Uniwersytetu Śląskiego. Przedstawiony zostanie również nowy program informacyjno-integracyjny skierowany do absolwentów – „Strefa Absolwenta UŚ”.

Najmłodsi uczestnicy Majówki i Pikniku znajdą coś dla siebie w przygotowanej z myślą o nich – Strefie Dziecka.

Program Europejskiej Majówki i III Pikniku Absolwentów UŚ

• godz. 15.00–15.30 – występy studentów ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej: flash mob w wykonaniu studentek z Kazachstanu, występ artystyczny studentów z Ukrainy;
  • godz. 15.45–16.00 – Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” – działa przy Uniwersytecie Śląskim od 1969 r. Ma na koncie liczne koncerty w Polsce i zagranicą, jest też laureatem wielu festiwali folklorystycznych na całym świecie;
  • godz.16.00–16.15 – uroczyste otwarcie – JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UŚ Tadeusz Donocik;
  • godz. 16.15–16.45 – Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”;
  • godz. 16.45–17.30 – Magnetic Clouds – członkami są dr Mikołaj Marcela z Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego UŚ, Szymon Folwarczny – absolwent UŚ oraz Patrycja Zarychta – studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ich piosenka „Push Play” znalazła się w finale prestiżowego konkursu International Songwriting Competition 2013;
  • godz. 17.30–17.50 – występ słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach;
  • godz. 18.00–19.30 – Marek Piowczyk Trio – zespół powstał w lutym 2013 roku. Lider pochodzi z Zabrza, jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja psychologia pracy i organizacji oraz psychologia sądowa). W 2011 roku ukończył także Politechnikę Śląską. Formacja, mimo krótkiego stażu, zdobyła m.in.: trzy indywidualne wyróżnienia na Ogólnopolskim Bluesroads Festival 2013 w Krakowie, drugie miejsce oraz nagrodę specjalną na 9. Międzynarodowym Rybnik Blues Festival, pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Rock Front 2013 w Kielcach, dotarła też do półfinału 6. edycji programu „Mam Talent”.

Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, przygotowanych między innymi przez Akademicki Związek Sportowy UŚ oraz organizacje studenckie – konkursy, pokazy taneczne, zjeżdżalnie, eurobungee i wiele innych. Oprawę muzyczną zapewni Studenckie Studio Radiowe „Egida”.

Sponsor

Instytut Filologii Germańskiej

O wydarzeniu napisali również:

„Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Uniwersytet Śląski zaprasza do Ligoty na piknik absolwentów”. (22.05.2014)

„radio.katowice.pl” w artykule pt. „Majówka z Uniwersytetem Śląskim” (23.05.2014).

„katowice.gdzieco.pl” w artykule pt. „Europejska Majówka i III Piknik Absolwentów UŚ „Smaki Europy”” (14.05.2014).