XXVIII GIEŁDA MINERAŁÓW W SOSNOWCU

W dniach od 10. do 11. listopada Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi oraz Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego organizują wspólnie XXVIII Międzynarodową Wystawę i Giełdę Minerałów i Skamieniałości, która odbędzie się po raz pierwszy także w nowym budynku Wydziału przy ul. Będzińskiej 60 w Sosnowcu. Wystawa będzie czynna w sobotę i niedzielę od 10.00 do 17.00. W ramach Wystawy w sobotę 10. listopada o godzinie 18.00 na Wydziale Nauk o Ziemi rozpocznie się sesja popularnonaukowa poświęcona minerałom i skamieniałościom. Wstęp na sesję jest wolny. Prelegenci (pracownicy naukowi Uniwersytetu) poruszą ciekawe tematy, bogato ilustrując je zdjęciami i przeźroczami. blendyCelem wystawy jest popularyzacja wiedzy o środowisku naturalnym człowieka ze szczególnym uwzględnieniem przyrody nieożywionej, której ciekawymi elementami są prezentowane okazy minerałów, skał i rzadkich skamieniałości. Zwiedzenie wystawy pozwala poznać świat przyrody nieożywionej oraz rozbudza zainteresowania młodzieży w kierunku mineralogii, paleontologii, co przejawia się później poprzez kolekcjonowanie minerałów i skamieniałości. W czasie wystawy będzie można zobaczyć (a także nabyć) naturalne, nieobrobione minerały, kamienie szlachetne (topazy, rubiny, szafiry), ciekawe okazy bursztynu bałtyckiego, naturalne korale i perły, a także skały ozdobne i skamieniałości z Polski i całego świata oraz niezwykłe meteoryty. Na wystawie można także nabyć biżuterię oraz ozdoby z naturalnych skał i minerałów. Więcej wiadomości znaleźć można na stronie: Giełdy Minerałów Dodatkowych informacji udziela zainteresowanym Komisarz Giełdy: dr Jerzy Cabała (tel.: 2918381 wew. 462, e-mail: cabala@us.edu.pl) (BPiK) Sesja popularnonaukowa na WNoZ XXVIII Giełda Minerałów w Sosnowcu Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi, Oddział Górnośląski i Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk o Ziemi zapraszają na sesję popularno-naukową: Sosnowiec, Będzińska 60 - sobota (10 listopada) godz. 18. Program sesji: Moissanit (USA) i Van Graff (Meksyk) – najnowsze imitacje diamentu - Włodzimierz Łapot Niesamowite Strzykwy - Andrzej Boczarowski Śląska Międzyuczelniana Wyprawa Studencka Bajkał 2001" - Jarosław Dąbrowski, Jarosław Krótki, Ania Sołtysiak, Marek Sołtysiak Zdarzenie w Wojkowicach - film geologiczny - Andrzej Boczarowski (reżyseria), Andrzej Boczarowski, Mariusz Salamon (scenariusz), Uniwersytet Śląski i SANZIO (produkcja) Ukraińskie i bieszczadzkie przygody geofizyków - impresje z wyprawy koła Geofizyków WNoZ lipiec '2001 - Wojciech Drobczyk, Grzegorz Lizurek Sesja odbędzie się w sali 123 im. E. Romera na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu.