DOKTOR JERZY JAROSZ - POPULARYZATOR NAUKI 2006

Doktor Jerzy Jarosz, wykładowca Zakładu Dydaktyki Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ, został laureatem II edycji konkursu Popularyzator nauki-2006, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zwyciężył w rywalizacji w kategorii naukowiec lub instytucja naukowa. Konkurs został rozstrzygnięty 15 grudnia. Dr Jerzy Jarosz prowadzi zajęcia z metodyki nauczania fizyki i przyrody oraz technologii informacyjnej, od ponad 20 lat popularyzuje fizykę wśród uczniów, studentów i osób starszych. Prowadzi cotygodniowy program „Cogito” w TVP3 i współpracuje z Radiem Katowice. Jak powiedziała w czasie ogłoszenia werdyktu przewodnicząca jury, genetyk prof. Magdalena Fikus, doktor Jarosz jest wszechstronnym popularyzatorem. Potrafi dotrzeć do różnych środowisk. Był jedynym kandydatem zgłoszonym aż przez cztery instytucje. Jest niezwykle pomysłowy we wzbudzaniu zainteresowania fizyką. Na jego pokazowe lekcje fizyki przychodzą tysiące uczniów. Ma swoich wiernych telewidzów i słuchaczy radiowych. Kilkakrotnie odnosił spektakularne sukcesy na międzynarodowych festiwalach naukowych. W konkursowej rywalizacji pokonał dr. Stanisława Bajtlika z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie i dr. hab. inż. Arkadiusza Orłowskiego z Instytutu Fizyki PAN i SGGW (wspólnie), prof. Jerzego J. Langera z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr. Ryszarda Kowalskiego z Akademii Podlaskiej w Siedlcach, prof. dr. hab. Tomasza Twardowskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku. W pozostałych kategoriach: dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa; prezentacja podczas Festiwalu Nauki laureatami zostali: dziennikarz TVP Wiktor Niedzicki, Szkoła Festiwalu Nauki w Warszawie oraz zespół naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Szczegółowe informacje na stronie www.naukawpolsce.pap.pl.