Czy przesunięcie nowych matur jest zgodne z konstytucją?

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiada, że zbada czy przesunięcie terminu wprowadzenia nowych matur z wiosny 2002 r. na wiosnę 2005 r. jest zgodne z konstytucją. Przypomina, że nowa matura miała zastąpić egzaminy wstępne na studia. - Zmienione mają być akty prawne, które zawierały obietnice prawa podmiotowego, co nie jest bez znaczenia. Z nowymi maturami łączyło się bowiem prawo wstępu na uczelnie bez egzaminów wstępnych. Zdecydowana większość uczelni, w tym tych najbardziej renomowanych, uznała, że nowa matura zastąpi egzaminy wstępne. Twierdzę, że powstało tutaj prawo indywidualne uczniów i trzeba im stworzyć takie warunki aby ci, którzy chcą zdawać nową maturę i być na podstawie jej przyjęci na studia, mogli to zrobić. Inaczej przysługiwać im będą roszczenia sądowe - powiedział prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich. Zdaniem Zolla, projekt rozporządzenia o przesunięciu terminu wprowadzenia nowych matur, to "wyciągnięcie zdecydowanie złych wniosków z wyników próbnych nowych matur". - Niski poziom jaki pokazały próby jest sygnałem alarmowym, że jak najszybsze wprowadzenie nowych matur jest konieczne - podkreślił RPO. System oceniania zewnętrznego, zdaniem Zolla, nie tylko sprawdza wiedzę uczniów lecz i "weryfikuje złych nauczycieli". (PAP)