KANADYJSKIE WYKŁADY NA UŚ

Centrum Studiów Kanadyjskich przy Instytucie Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej Wydziału Filologicznego organizuje w czwartek 12 października dwa wykłady gościnne poświęcone tematyce kanadyjskiej. O godz. 9.50 rozpocznie się wykład Prof. Patricii Smart pt.: Moving Art Outside the Frame: the Women Artists of Quebec's Refus global Movement, a o godz. 12.15 wykład pt.: One Hundred Years of Canadian Cinema wygłosi Prof. George Melnyk. Spotkania odbędą się w sali 126 w budynku neofilologii przy ul. Żytniej 10 w Sosnowcu. Oboje wykładowcy to wybitni specjaliści w dziedzinie studiów kanadyjskich. Profesor Patricia Smart jest wielokrotnie nagradzanym krytykiem literatury, historykiem kultury, autorką m.in. takich książek jak: Les Femmes du Refus global (Boréal, 1998), Écrire dans la maison du Père (Éditions Québec/Amérique), oraz w tłumaczeniu angielskim Writing in the Father's House: the Emergence of the Feminine in the Quebec Literary Tradition (University of Toronto Press, 1991). W latach 1989 – 1998 była redaktorem The Canadian Forum, a w 1991 została członkinią Królewskiego Towarzystwa Kanady (Royal Society of Kanada). Profesor George Melnyk pracuje na Wydziale Komunikacji i Kultury Uniwersytetu w Calgary. Podobnie jak Prof. Smart jest historykiem kultury. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół takich tematów jak: film kanadyjski, historia literatury, tożsamość. Pisze również na tematy pokoju i konfliktu na świecie z perspektywy kanadyjskiej. Jest autorem m.in. Canada and the New American Empire: War and Anti-War (2004), My Mother is an Alien: 10 Takes on Life and Film (2004), One Hundred Years of Canadian Cinema (2004), The Poetics of Naming (2003), The Wild Rose Anthology of Alberta Prose (2003), Canada and September 11: Impact and Response (2002).