I BIENNALE FOTOGRAFICZNE UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO: ŚLĄSK OKIEM NAUKOWCA

plakat W piątek 13 października o godz. 16.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach przy al. Korfantego 3 zostanie uroczyście otwarta wystawa 1. Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego "Śląsk okiem naukowca" i ogłoszenie wyników konkursu. Wystawa jest prezentacją prac wyłonionych w konkursie fotograficznym organizowanym przez uczelnię w ramach projektu "Nauka w obiektywie". Do konkursu zostały zgłoszone zdjęcia autorskie wykonane jako dokumentacja naukowa lub towarzyszące realizacji programów badawczych (ministerialnych, statutowych, własnych, a także badań zleconych) związanych z Górnym Śląskiem lub województwem śląskim. Zgłoszono ponad 200 zdjęć nawiązujących do 27 projektów badawczych. Jury złożone z artystów fotografików, a także z pracowników naukowych, wybrało z nich 81, starając się by każdy projekt badawczy był reprezentowany przynajmniej przez jedno zdjęcie. Autorzy fotografii to w przeważającej części amatorzy, którzy dokumentując swoją pracę naukową zazwyczaj nie myśleli o żadnym konkursie i wystawie. Fotografie stanowiły często integralną część realizowanego projektu badawczego, dokumentującą jego wyniki, lub powstawały z pasji do wykonywanej pracy naukowej. Był to zaczyn żywiołowej dyskusji, w której argumenty Sztuki zderzały się z argumentami Nauki. W uroczystym otwarciu wystawy wezmą udział uczestnicy konkursu, władze Uniwersytetu Śląskiego i zaproszeni goście z instytucji naukowych i kulturalnych Śląska. Wystawę będzie można oglądać do 12 listopada.