KONWERSATORIUM POLSKIEGO TOWARZYSTWA FIZYCZNEGO

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach zaprasza na konwersatorium, podczas którego dr hab. Ludwik Pieńkowski ze Środowiskowego Laboratorium Cieżkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład Energetyka jądrowa w Polsce: Synergia jądrowo-węglowa. Konwersatorium odbędzie się w środę 31 maja o godz. 14.00 w III sali audytoryjnej Instytutu Fizyki UŚ w Katowicach, przy ul. Uniwersyteckiej 4. o wykładzie: Współczesne reaktory jądrowe dużej mocy są stosowane jedynie w produkcji elektryczności. Tymczasem reaktory wysokotemperaturowe już za kilkanaście lat będzie można wykorzystać również do innych celów, ponieważ mają niewielką moc cieplną (nie większą niż kilkaset megawatów), a chłodzący je hel pracuje w temperaturze 900 C. Hel o tak dużej temperaturze może być użyty między innymi do przerobu węgla na całą gamę poszukiwanych paliw, do otrzymywania wodoru, niezbędnego w fabrykach nawozów sztucznych i rafineriach ropy naftowej. Prognozy rozwoju gospodarczego Polski wskazują na konieczność wybudowania w Polsce elektrowni jądrowej około roku 2020. Możliwość wykorzystania za kilkanaście lat reaktorów wysokotemperaturowych jest atrakcyjną perspektywą dla polskiej gospodarki. Już dziś jest ona bardzo zależna od importowanej ropy i gazu ziemnego. Rozpoczęcie prac badawczych nad budową i wykorzystaniem reaktorów wysokotemperaturowych otworzy nowe perspektywy. Pasywne systemy bezpieczeństwa są ważnymi atutami reaktorów wysokotemperaturowych. Nawet gdyby instalacja została zniszczona w wyniku kataklizmu, ataku bombowego lub terrorystycznego, to paliwo z reaktora wysokotemperaturowego będzie nadal miało barierę bezpieczeństwa, gdyż jest zamknięte w niemal niezniszczalnych mikrokapsułkach.