SPOTKANIE Z PROFESOREM MORDECHAIEM ROSHWALDEM

Wydział Nauk Społecznych UŚ wraz z Polskim Towarzystwem Socjologicznym i Polskim Towarzystwem Filozoficznym serdecznie zapraszają na spotkanie z profesorem filozofii z University of Minnesota Mordechaiem Roshwaldem, który wygłosi wykład Tolerancja i multikulturalizm: ścieżka ku prawdzie czy droga do nihilizmu? Spotkanie odbędzie się w środę 26 kwietnia o godz. 11.00 w II sali sympozjalnej Wydziału Nauk Społecznych w Katowicach, ul. Bankowa 11. Spotkanie poprowadzą prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz z Instytutu Socjologii UŚ i prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek z Instytutu Filozofii UŚ. Profesor Mordechai Roshwald urodził się w 1921 roku we Lwowie. Ukończył tam gimnazjum hebrajskie, w roku1934 wyjechał za granicę. Studia ukończył na Hebrew University w Jerozolimie, gdzie też obronił pracę doktorską, napisaną pod kierunkiem Martina Bubera. Po zakończeniu drugiej wojny światowej wyjechał do USA i podjął pracę na Uniwersytecie w Minnesocie. Wykładał tam nauki humanistyczne i społeczne. Jako visiting professor był także gościem licznych uniwersytetów w Izraelu, Kanadzie, na Tajwanie i w Wielkiej Brytanii. W jego dorobku znajdują się publikacje naukowe i popularnonaukowe w języku hebrajskim i angielskim, a także przekłady na języki: arabski, chiński, francuski, hiszpański, niemiecki, polski i włoski. Ważniejsze publikacje: Humanism le-Ma’asse, Tel-Aviv 1947; przekład ang.: Humanism in Practice, London 1955; Adam ve-Hinukho, Tel-Aviv 1954; Moses: Leader, Prophet, Man. The Story of Moses and his Image through the Ages (współautorstwo z Miriam Roshwald), New York-London 1969; The Transient and the Absolute. An Interpretation of the Human; Condition of Human Endeavour, Westport, Connecticut-London 1999; Liberty: Its Meaning and Scope, Westport, Connecticut-London 2000. Książki popularne: Level Seven (powieść fantastyczno-naukowa), London 1959. Wielokrotnie wznawiana w Wielkiej Brytanii i USA, przełożona na języki: holenderski, francuski, włoski, japoński, niemiecki, hiszpański, portugalski, serbski, szwedzki, rumuński, norweski, duński, chiński, węgierski; A Small Armageddon, London 1962; przekłady na francuski, portugalski, japoński i duński. Publikował też w czasopismach: Diogenes, Hobbes Studies, Judaism, The Midwest Quarterly, Modern Age, Modern Theology, Pacifica, Scottish Journal of Theology, Studies in Spirituality, Midstream.