KONWERSATORIUM POLSKIEGO TOWARZYSTWA FIZYCZNEGO

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach zaprasza na konwersatorium, podczas którego dr Ireneusz Włodarczyk z Planetarium Śląskiego w Chorzowie wygłosi wykład Czy w najbliższym czasie grozi nam zderzenie z asteroidą? Konwersatorium odbędzie się w środę 22 marca o godz. 14.00 w III sali audytoryjnej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ul. Uniwersyteckiej 4. problematyka wykładu: Problematyka przewidywania impaktów drobnych ciał Układu Słonecznego robi ostatnio zawrotną karierę. Ciało o średnicy ok. 1 km jest pociskiem mogącym wywołać skutki o charakterze globalnym. Lista obiektów podejrzanych o zderzenie obejmuje już ok. 2000 pozycji. Dlatego też powoli tworzone są programy śledzenia drobnych ciał (nie bez oporu ze strony państw i rządów). Czy czeka nas los kredowych gadów? Kiedy? Czy można temu zapobiec? Na te pytania próbują odpowiedzieć specjaliści z NASA, ESA i nie tylko. O pewnych ciekawostkach związanych z obliczeniami trajektorii ruchu planetoid i komet będzie można usłyszeć na seminarium.