TRZYNASTY WIECZÓR AKADEMICKI

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ma zaszczyt zaprosić na Wieczór Akademicki, który odbędzie się we wtorek 28 lutego w auli im. Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu UŚ w Katowicach przy ul. Bankowej 12. Gośćmi Wieczoru będą: Magdalena Piekorz - scenarzystka, reżyser, laureatka wielu nagród, m.in. Złotych Lwów za film Pręgi, Wojciech Kuczok - pisarz, autor powieści Gnój wyróżnionej Literacką Nagrodą Nike 2004, autor scenariusza Pręg, oraz Adrian Konarski - kompozytor, pianista Piwnicy pod Baranami, autor muzyki do filmu Pręgi. Spotkanie będzie poświęcone sztuce filmowej, zilustrują je fragmenty filmu Magdaleny Piekorz. Początek Wieczoru o godzinie 17.00. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Zarówno Magdalena Piekorz, jak i Wojciech Kuczok są absolwentami Uniwersytetu Śląskiego. Magdalena Piekorz ukończyła studia na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego. Jest autorką filmów dokumentalnych, najbardziej znane spośród nich to: Dziewczyny z Szymanowa, Franciszkański spontan, Przybysze, Znaleźć, zobaczyć, pochować, Labirynt. Pręgi są jej pierwszym filmem fabularnym. Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Złotych Lwów – głównej nagrody 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 2004. Wojciech Kuczok ukończył studia z zakresu kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym. Jest poetą, prozaikiem, krytykiem filmowym oraz autorem filmowego scenariusza. Opublikował tom opowiadań Opowieści słychane, nominowany do Nagrody Literackiej Nike i nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w roku 2000, zbiór opowiadań Szkieleciarki oraz tom poezji Opowieści samowite. W 2003 roku ukazała się jego powieść Gnój, uznana za Książkę Wiosny 2003 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych, nagrodzona Paszportem „Polityki” w dziedzinie literatury. W 2004 roku za Gnój Wojciech Kuczok otrzymał najbardziej prestiżową polską nagrodę literacką – Nike.