"Wybory" Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego

Wzorem lat ubiegłych, Szkoła Języka i Kultury Polskiej organizuje w tym roku - 15 sierpnia - kolejną edycję międzynarodowego turnieju Sprawdzian z języka polskiego. Jest on przeznaczony dla cudzoziemców goszczących w letnich szkołach języka literatury i kultury polskiej, cudzoziemców czasowo przebywających w Polsce i będących przedstawicielami różnych środowisk oraz studentów innych szkół języka polskiego. Sprawdzian z języka polskiego ma już kilkuletnią tradycję, z roku na rok gromadzi coraz więcej osób walczących o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. W ubiegłorocznym konkursie wzięło udział ponad sto osób. Byli to uczestnicy X letniej szkoły języka i kultury polskiej UŚ, warsztatów polonistycznych prowadzonych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej, do zmagań przystąpili też studenci Instytutu Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum i obcokrajowcy czasowo przebywający w różnych miejscach Polski. Cieszyn stał się miejscem wielkiego, międzynarodowego spotkania. Tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego zdobyła Helena Kazancewa z Białorusi. W ubiegłym roku formuła naszych spotkań została poszerzona i obejmuje różne zagadnienia poprawnościowe. Sprawdzian składa się z trzech części: dyktanda, konkursu gramatycznego i konkursu oratorskiego Impreza ma wielkie znaczenie dla rozwoju polskich kontaktów ze światem, jest też niezwykle widowiskowa, jak informuje dr Romuald Cudak, Dyrektor Szkoły.