KONWERSATORIUM POLSKIEGO TOWARZYSTWA FIZYCZNEGO

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach zaprasza na konwersatorium, podczas którego prof. dr hab. Stefan Pokorski z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład Cząstki i Kosmos. Konwersatorium odbędzie się w środę 21 grudnia o godz. 14.00 w III sali audytoryjnej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Uniwersytecka 4. problematyka wykładu: Oddziaływania elementarne odgrywają zasadniczą rolę w zrozumieniu historii wszechświata. Poznane już prawa oddziaływań elementarnych znane pod nazwą Modelu Standardowego są jednak niewystarczające do wyjaśnienia wszystkich zagadek kosmologicznych. Kosmologia dostarcza więc empirycznych argumentów za istnieniem głębszej teorii oddziaływań elementarnych i nakłada na nią silne ograniczenia. Odkrycie takiej teorii, być może dzięki budowanemu obecnie w CERN-ie akceleratorowi LHC, będzie istotnym krokiem w kierunku pełnego zrozumienia procesów zachodzących w bardzo wczesnym wszechświecie.