OPOWIEŚĆ O DOROCIE TERAKOWSKIEJ

okładka Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego UŚ zaprasza na spotkanie z Katarzyną T. Nowak - autorką książki Moja mama czarownica, będącej opowieścią o Dorocie Terakowskiej. Spotkanie, które poprowadzi prof. UŚ dr hab. Ewa Jaskóła, odbędzie się w czwartek 27 października o godz. 9.30 w sali im. Zbigniewa Jerzego Nowaka na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach, pl. Sejmu Śląskiego 1. O godz. 13.15 spotkanie z autorką książki odbędzie się w auli Ośrodka Dydaktycznego w Rybniku. Spotkanie, organizowane przez Koło Znawców Współczesności Modern Art, poprowadzi prof. UŚ dr hab. Dariusz Rott. Dorota Terakowska urodziła się w 1938 roku w Krakowie. Z wykształcenia socjolog. Była związana z kabaretem Piotra Skrzyneckiego. Pracowała jako redaktor i publicysta wielu tytułów prasowych: „Gazety Krakowskiej”, „Przekroju”, „Zeszytów Prasoznawczych”, „Czasu Krakowskiego”. W 1986 roku napisała pierwszą książkę: „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”. Otrzymała trzy nagrody polskiej sekcji IBBY, czyli Światowej Rady Książek dla Młodzieży za powieści: „Córka czarownic” (1992), „Samotność bogów” (1998) i „Tam gdzie spadają Anioły” (1999). W roku 1998 została nominowana do Paszportu „Polityki”. Jej ostatnie powieści to: „Poczwarka” i „Ono”. Zmarła 4 stycznia 2004 r. Katarzyna T. Nowak jest córką pisarki.