Zapraszamy do "Ogrodu Prozerpiny"

Biblioteka Śląska, Fundacja "Pallas Silesia" oraz Zakład Historii Literatury Średniowiecza i Renesansu (Wydział Filologiczny UŚ) zapraszają serdecznie 18 czerwca 2001 r. o godz. 17:00 na koncert zespołu Hortus Proserpinae do Sali Audytoryjnej "Parnassos" (budynek Biblioteki Śląskiej, pl. Rady Europy 1). Zespół wystąpi w składzie: Katarzyna Jasińska (sopran) i Zygfryd Zejglic (fortepian). Zespół Hortus Proserpinae wykonuje muzykę skomponowaną do oryginalnych starożytnych tekstów łacińskich Katullusa, Wergiliusza i Owidiusza. Intencją muzyków jest oddanie metryki łacińskiego wiersza w wymowie zbliżonej do tej, jaką posługiwali się prawdopodobnie starożytni Rzymianie (tzw. pronuntiatio restituta) oraz zilustrowanie dramaturgii i ekspresji starożytnych mitów za pomocą środków dostępnychmuzyce współczesnej. Hortus Proserpinae powstał w 1998 r. w Warszawie. Jest jedynym w Polsce zespołem wykonującym tego ordzaju repertuar. Muzyce koncertowali zagranicą (Praga) i i wielu miastach Polski (m. in. w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie, w Pałacu Poznańskich w Łodzi, w Ratuszu w Opolu). Ich muzyka towarzyszyła różnym imprezom (Międzynarodowe Targi Książki, Ogólnopolski Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa Filologicznego). Fragmenty utworów znalazły się w Multimedialnej Encyklopedii PWN, w tomie poświęconym Antykowi).