SPOTKANIE JANA PATOČKI Z FENOMENOLOGIĄ

W czwartek 10 marca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się konferencja Spotkanie Jana Patočki z fenomenologią, organizowana przez Instytut Filozofii UŚ, Polskie Towarzystwo Fenomenologiczne i Multimedialną Akademię Filozofii. Honorowymi patronami są Archiwum Patočki w Pradze oraz Ambasada Czeska. Po sesji naukowej odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Heretyk - życie i dzieło Jana Patočki". Spotkanie Jana Patočki z fenomenologią Uniwersytet Śląski. WNS. Sala sympozjalna III 10.30 Rozpoczęcie konferencji: Dyrektor Instytutu Filozofii Andrzej Kiepas Prowadzenie: Piotr Łaciak (Katowice) 10.45 Czesław Głombik (Katowice) O mniej znanych związkach Jana Patočki z polskimi filozofami 11.15 Ivan Chvatik (Praga) Prolegomena k fenomenologii smyslu lidského života v pozdních esejách Jana Patočky 11.45 Cezary J. Olbromski (Lublin) Doxa i episteme: filozofia zaangażowania a filozofia czasu Jana Patočki 12.15 Vladimir Leszko (Preszów) Patockova filozofia dejin filozofie 12.45 Katarzyna Slowiková (Praga) Patočkova kritika husserlovy fenomenologie 13.15-14.30 Przerwa Prowadzenie: Andrzej Noras (Katowice) 14.30 Ludger Hagedorn (Wiedeń) Patočka, Arendt, Schmitt and their concept of the „political” 15.00 Paweł Mościcki (Warszawa) Granice doświadczenia i sens historii. Patočka, Benjamin i fenomenologia 15.30 Karel Novotny (Praga) Was ist Phaenomen? Patočka und gegenwaertige Phaenomenologie 16.00 Przerwa 16.30 Marek Kornecki (Rzeszów) Dziejowość sensu – Husserl, Heidegger, Patočka 17.00 Krzysztof Wieczorek (Katowice) Świat, dzieje, obecność w filozofii J. Patočki 18.00 Premiera filmu dokumentalnego „Heretyk – życie i dzieło Jana Patočki“