facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wykład pt. „BIOGEO Silesia – regionalny system informacji i baz danych o środowisku...”

26 kwietnia 2012 r. o godz. 16.00 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach (ul. Bankowa 9, sala nr 121) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach XX cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład pt. „BIOGEO Silesia – regionalny system informacji i baz danych o środowisku województwa śląskiego nowym wyzwaniem dla śląskich badaczy przyrody” wygłoszą dr hab. Barbara Tokarska-Guzik z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ oraz dr Ryszard Chybiorz z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.

Spotkanie organizowane jest przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego.

O wykładzie:
Kraina niezliczonych jezior i lasów, Mazury, w zeszłym roku znalazły się w półfinale światowych obiektów przyrodniczych, kandydujących do listy 7 nowych cudów natury. Choć w ostatecznym głosowaniu znalazły się w drugiej siódemce, to jednak wymieniane były wśród tak magicznych w skali globalnej miejsc, jak Amazonia, Wodospad Iguazu na pograniczu Brazylii i Argentyny czy Góra Stołowa w RPA. Monumentalna Puszcza Białowieska, jako jedyny z obiektów przyrodniczych w Polsce, wraz z niektórymi fiordami Norwegii, Parkiem Narodowym Jezior Plitwickich w Chorwacji czy jaskiniami Słowackiego i Węgierskiego Krasu są mocnym punktem listy Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Obie listy dostarczają wszystkim zainteresowanym informacji o szczególnie cennych obiektach przyrody ożywionej i nieożywionej na całym świecie: nie tylko o ich lokalizacji, ale i o wartościach, jakie reprezentują one na tle światowej przyrody.
Wobec potęg składających się na wymienione wyżej listy, dość niepozornie prezentują się wapienne ostańce, jakich wiele na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, beskidzkie rezerwaty przyrody, zalane wodą zapadliska pokopalniane czy spontanicznie zasiedlone hałdy i zwały odpadów Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W wyeksploatowanym w dużej części regionie górnośląskim nawet takie przyrodnicze drobiazgi niepomiernie zyskują na znaczeniu. Właśnie ze względu na nie – najdrobniejsze nawet, lecz przyrodniczo cenne perełki biologiczne i geologiczne regionu, tworzona jest ogólnodostępna baza danych bio- i georóżnorodności: „BIOGEO Silesia”. Znajdą się w niej zarówno treści dla wtajemniczonych, jak informacje o miejscach występowania chronionych roślin i zwierząt, jak i dla miłośników przyrody poszukujących miejsc do spacerów wśród pomnikowych drzew czy chętnych do zapuszczenia wzroku w głąb jurajskich jaskiń. Być może niejeden z nas pośród opisanych w bazie obiektów z dumą odnajdzie od lat oglądany z okna własnego pokoju głaz narzutowy, staw czy zespół drzew.
W regionie, który kojarzy się raczej przemysłowo niż przyrodniczo trudno o rarytas na miarę dorzecza Amazonki. Jednak nawet nieczynne wyrobisko może być jednym z przyrodniczych cudów regionu. Wszystkie one z kolei mogą i powinny znaleźć się, także dzięki nam i naszym zgłoszeniom, w bazie „BIOGEO Silesia”, dowodząc bogactwa i różnorodności środowiska województwa śląskiego.

Opracowanie: dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS

Harmonogram wykładów