JUBILEUSZ 35 LAT ISTNIENIA STUDENCKIEGO ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA

logo W sobotę 29 maja o godz. 17.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, ul. Marii Konopnickiej 1, odbędzie się Koncert Jubileuszowy z okazji 35. rocznicy istnienia Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice" UŚ. Zespół powstał w 1969 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Śląskiego jako pierwszy studencki zespół folklorystyczny w województwie katowickim. Przyjęta nazwa oraz dobór repertuaru wiąże Zespół z własnym regionem. Od początku istnienia wykonuje on folklor stylizowany i preferuje w swoim programie pieśni i tańce z Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, Beskidów i Żywca. Aktualnie Zespół prezentuje szeroki wachlarz programowy obejmujący melodie i pieśni z różnych regionów etnograficznych Polski: od Bałtyku po Tatry, od Odry po Bug, czerpiąc obficie ze skarbnicy polskiego folkloru, stanowiącego unikalną wartość artystyczną w dziedzictwie kultury narodowej. Jednym z założycieli SZPiT „KATOWICE” był nieżyjący już dzisiaj choreograf Józef Zielina. Jego długoletnia współpraca z Zespołem zaowocowała wieloma wspaniałymi pod względem artystycznym układami choreograficznymi. Niektóre z nich, jak np. suita tańców beskidzkich „Wiosna w Beskidach” czy „Krakowiak” są wykonywane do dzisiaj. Autorem pięknych kompozycji oraz opracowań-aranżacji muzycznych wielu pieśni, melodii ludowych jest również nieżyjący już Władysław Byszewski. Przez wiele lat współpracował z Zespołem, prowadząc kapelę i jednocześnie grając w niej na akordeonie, Stanisław Wodnicki. W przeważającej mierze właśnie jemu zawdzięcza kapela swój program muzyczny, wspaniale opracowany od strony aranżacyjnej. Wśród wielu kierowników Zespołu, na szczególne wyróżnienie zasługują: Ryszard Lorens – wspaniały organizator i manager oraz Urszula Moroń, dyrektor wielu edycji Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, którego Zespół od początku jest organizatorem i gospodarzem. Studencki Zespół Pieśni i Tańca „KATOWICE” uczestniczy w licznych festiwalach, przeglądach, uroczystościach i imprezach macierzystej uczelni, a także koncertuje na wielu scenach poza granicami naszego kraju, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jest laureatem między innymi: Złotej Artemidy na Międzynarodowym Festiwalu w Efezie, Turcja 1975; I nagrody – „Zvolenska Fujara” na Międzynarodowym Festiwalu w Zvoleniu, Słowacja 1976; I nagrody za spektakl Górali Beskidzkich na Międzynarodowym Festiwalu w Gannat, Francja 1980 i 1994; wyróżnienia za choreografię i wykonanie tańców rzeszowskich na Przeglądowym festiwalu w Istambule, Turcja 1981; II nagrody na XII Międzynarodowym Festiwalu w Lizbonie, Portugalia 1986; I nagrody za wykonanie i choreografię Tańców Górali Żywieckich na Międzynarodowym Festiwalu w Medenine, Tunezja 1991 i 1997; I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu w Belo Horizonte, Brazylia 1992; wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu w Nicei, Francja 1993; wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu na Cyprze 1994 i 1995; wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu w Eger, Węgry 1996; III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu w regionie Puerto Aventuras, Meksyk 1998; III nagrody na 47 edycji Międzynarodowego Festiwalu w Agrigento, Sycylia 2002; II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu w Barcelonie, Hiszpania 2003. Zespół ma w swym dorobku wiele nagrań płytowych, specjalne programy telewizyjne i radiowe nagrywane w kraju i za granicą. W ciągu 35 lat działalności Zespół koncertował 2160 razy, przejechał i przeleciał tysiące kilometrów w trakcie wielu podróży artystycznych odwiedzając 34 kraje świata: Algierię, Austrię, Belgię, Brazylię, Białoruś, Bułgarię, Chorwację, Cypr, Czechosłowację, Czechy, Francję, Grecję, Hiszpanię, Izrael, Jugosławię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Mołdawię, Meksyk, Niemcy, Portugalię, Rosję, Słowację, Stany Zjednoczone, Syrię, Szwajcarię, Tunezję, Turcję, Ukrainę, Watykan, Węgry, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. W wielu z tych krajów Zespół koncertował wielokrotnie czego przykładem jest pięciokrotny pobyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Osiągnięcia artystyczne, odniesione sukcesy i uzyskane nagrody i wyróżnienia dają Zespołowi Pieśni i Tańca „KATOWICE” ważną pozycję w polskim ruchu folklorystycznym.