KONCERT AKADEMICKI Z OKAZJI ŚWIĘTA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

Koncert Akademicki z okazji Święta Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się w sobotę 5 czerwca o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W programie uroczystości upamiętniającej 36 lat istnienia Uniwersytetu znalazł się wykład Anonimowe chrześcijaństwo, który wygłosi Gość Honorowy - ks. prof. dr hab. Wincenty Myszor oraz koncert w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W uroczystości wezmą udział pracownicy i studenci Uniwersytetu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy uczelni wyższych Regionu, parlamentarzyści oraz przedstawiciele środowisk kulturalnych, naukowych i duchowieństwa. Program koncertu: T. Albinoni – Adagio g-moll na smyczki i organy (oprac. R. Giazotto) Koncert d-moll na obój, smyczki i b.c., op. 9 nr 2 W. Kilar – Orawa F. Geminiani – Concerto grosso, op. 5 nr 12 Follia w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela solista: Piotr Pyc — obój Koncert akademicki organizowany jest od kilku lat przez władze Uczelni dla upamiętnienia rocznicy jej powołania, która przypada 8 czerwca. Istotną częścią koncertu jest wystąpienie-wykład zaproszonego Gościa Honorowego, Profesora Uniwersytetu Śląskiego. Dotychczas swoje wykłady wygłosili: prof. dr hab. Ireneusz Opacki z Wydziału Filologicznego, prof. dr hab. Marek Zrałek z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, prof. dr hab. Kazimierz Ślęczka z Wydziału Nauk Społecznych, prof. dr hab. Janusz Janeczek z Wydziału Nauk o Ziemi – urzędujący w chwili obecnej Rektor Uniwersytetu, prof. dr hab. Paweł Migula z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz inicjator Koncertów Akademickich, prof. dr hab. Tadeusz Sławek z Wydziału Filologicznego, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002. Koncerty towarzyszące Świętu Uniwersytetu, podobnie jak odbywające się w Auli im. Kazimierza Lepszego Wieczory Akademickie zainicjowane zostały w przekonaniu, iż Uniwersytet winien być miejscem Dialogu. Przesłaniem tych spotkań jest stworzenie aury wspólnej wędrówki myśli między wieloma dziedzinami życia, takimi jak: nauka, kultura i sztuka czy polityka.
zobacz fotoreportaż