XXXIII GIEŁDA MINERAŁÓW

plakat XXXIII Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów Skał i Skamieniałości odbędzie się w sobotę i niedzielę 27 i 28 marca na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, w Sosnowcu przy ul. Będzińskiej 60. Organizatorem wystawy jest Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Nauk o Ziemi oraz Wydział Nauk o Ziemi UŚ. W giełdzie wezmą udział kolekcjonerzy minerałów, jubilerzy oraz sympatycy mineralogii, paleontologii i sztuki jubilerskiej. Wśród wielu wystawców z kraju będą także goście z Czech, Rosji i Niemiec.
Bursztyn
Wystawione zostaną unikatowe kolekcje meteorytów, minerałów z grupy kwarcu, bursztynów, gipsów, szafirów, topazów i szmaragdów oraz innych kamieni szlachetnych i ozdobnych.
Amonit
Nie zabraknie skamieniałości między innymi okazałych amonitów, ramienionogów czy małży. Atrakcją będą także współczesne muszle oraz korale pochodzące z tropikalnych mórz. Jubilerzy z różnych zakątków kraju wystawią wyroby ze srebra, złota, bursztynu oraz kamieni szlachetnych.
Diament
Wystawie towarzyszyć będzie gemmologiczno-paleontologiczna sesja popularnonaukowa, podczas której pracownicy naukowi Wydziału Nauk o Ziemi UŚ przedstawią multimedialne referaty: Perły Abalone (Paua) z Nowej Zelandii – dr Włodzimierz Łapot Chondryty – meteoryty – skały osadowe czy inne? – prof. dr hab. Łukasz Karwowski Wstęp na sesję wolny Dodatkowych informacji udziela Komisarz Giełdy: dr Jerzy Cabała e-mail: cabala@us.edu.pl