JM Rektor UŚ prof. Wiesław Banyś uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

5 grudnia 2011 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Order Odrodzenia Polski
Order ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Order dzieli się na 5 klas:

• klasa I – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski,
  • klasa II – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
  • klasa III – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • klasa IV – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • klasa V – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Foto: Kancelaria Prezydenta RP

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule pt. „Rektor Uniwersytetu Śląskiego odznaczony Polonia Restituta”. (05.12.2011)