BARIONY PIĘCIOKWARKOWE - CZY NOWA RODZINA CZĄSTEK?

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach serdecznie zaprasza na kolejne konwersatorium, podczas którego prof. dr hab. Jerzy Bartke z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie wygłosi wykład Bariony pięciokwarkowe - czy nowa rodzina cząstek? Konwersatorium odbędzie się w środę 18 lutego o godz. 14.00 w III sali audytoryjnej Instytutu Fizyki, Uniwersytet Śląski, Katowice, ul. Uniwersytecka 4. W ciągu ostatniego półrocza ukazał się szereg prac doświadczalnych, w których znaleziono dwa nowe bariony: o masie 1536 MeV, ładunku +1 i dziwności +1, oraz o masie 1862 MeV, ładunku -2 i dziwności -2. Stany o takich liczbach kwantowych nie dają się „zbudować” z trzech kwarków. Mogą to być stany pięciokwarkowe, należące do przewidywanego przez modele teoretyczne nowego antydekupletu barionów o spinie 1/2. Podczas wykładu przedstawiona zostanie ewidencja doświadczalna istnienia tych nowych cząstek oraz porównanie z przewidywaniami teoretycznymi. Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników, doktorantów, studentów i wszystkie inne zainteresowane osoby.