Matchpad

MATCHPAD
Machine Translation Systems for the Use of Czech, Hungarian and Polish Administrations

Program: 5. Program Ramowy
Nr kontraktu: IST-1999-12256
Okres realizacji: 1.03.2000 - 28.02.2002
Rola Uniwersytetu Śląskiego w projekcie: partner
Kierownik projektu w Uniwersytecie Śląskim: Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, Wydział Filologiczny
Koordynator projektu: SYSTRAN S.A., Francja

Zadaniem projektu MATCHPAD było opracowanie systemów tłumaczenia maszynowego z języka angielskiego na węgierski i polski oraz z języka węgierskiego i polskiego na francuski poprzez stworzenie oprogramowania wspierającego proces tłumaczenia dokumentów. MATCHPAD skierowany był do administracji publicznej oraz wszystkich instytucji zajmujących się tłumaczeniem oficjalnych dokumentów z języków i na języki, które objął projekt. Projekt miał na celu ułatwienie komunikacji pomiędzy instytucjami Unii i jej krajami członkowskimi a kontaktującą się z nimi administracją na Węgrzech i w Polsce poprzez przyspieszenie tempa tłumaczenia oficjalnych dokumentów, a także zmniejszenie barier językowych pomiędzy urzędnikami tych krajów a administracją krajów UE, prowadzące do pogłębienia procesu integracji europejskiej.

Współpraca znanych ośrodków naukowych (odpowiedzialnych za teoretyczny opis składni języka), urzędów administracji publicznej (dostarczających terminologię i przeprowadzających testy oprogramowania) oraz najlepszej na rynku firmy specjalizującej się w tłumaczeniach maszynowych pozwoliła na uzyskanie systemu tłumaczącego wysokiej jakości, stanowiącego pomoc nie tylko dla tłumaczy zajmujących się przekładem, ale także pracowników administracji, inwestorów i innych osób, dla których poznanie tekstu dokumentów w językach polskim czy węgierskim stało się koniecznością.

Skład konsorcjum projektowego:

1. SYSTRAN S.A., Francja