XXXII GIEŁDA MINERAŁÓW

plakat Kolejna, XXXII Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów Skał i Skamieniałości odbędzie się w sobotę i niedzielę 8 i 9 listopada na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, w Sosnowcu przy ul. Będzińskiej 60. Organizatorem wystawy jest Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Nauk o Ziemi oraz Wydział Nauk o Ziemi UŚ. W giełdzie wezmą udział kolekcjonerzy minerałów, jubilerzy oraz sympatycy mineralogii, paleontologii i sztuki jubilerskiej. Wśród wielu wystawców z kraju będą także goście z Czech, Rosji, Litwy i Niemiec. Wystawione zostaną unikalne kolekcje meteorytów, tektytów oraz najciekawszych tematycznych grup minerałów kwarcu, kruszców, bursztynów, gipsów oraz kamieni szlachetnych: szafirów, topazów i szmaragdów.
Kasyteryt
Zostaną także zaprezentowane skamieniałości, między innymi kolekcje kredowych skamieniałości z okolic Miechowa, trzeciorzędowej fauny z Gór Świętokrzyskich, konkrecje septariowe, okazałe amonity, ramienionogi czy małże. Prezentowane będą unikalne trylobity z Maroka, jaja dinozaurów oraz negatywy owadów w inkluzjach bursztynów bałtyckich. Atrakcją będą także współczesne muszle oraz korale pochodzące z tropikalnych mórz. Jubilerzy wystawią oryginalne wyroby ze srebra, złota, bursztynu oraz kamieni szlachetnych.
Amonit
Na giełdzie można zobaczyć, kupić lub sprzedać: minerały, kamienie szlachetne, meteoryty, skały, skamieniałości oraz wyroby jubilerskie, książki o tematyce mineralogicznej, maszyny do obróbki minerałów i skał.
Wystawca giełdy minerałów
Wystawie towarzyszyć będzie Gemmologiczno-Paleontologiczna sesja popularnonaukowa, podczas której pracownicy naukowi Wydziału Nauk o Ziemi oraz zaproszeni goście przedstawią multimedialne referaty na temat: Kanadyjskich diamentów – dr W. Łapot z Uniwersytetu Śląskiego, Wełtawitów z Czeskiej Republiki – dr J. Jirasek z Vysokiej Szkoly Banskiej w Ostravie Historii ewolucji ciekawych gatunków fauny – dr A. Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego Wstęp na sesję wolny. Dodatkowych informacji udziela Komisarz Giełdy: dr Jerzy Cabała e-mail: cabala@us.edu.pl