Jean-Michel Alberola stworzy instalację artystyczną na budynku Wydawnictwa UŚ

9 września 2011 r. na Uniwersytet Śląski zawita Jean-Michel Alberola, jeden z najważniejszych innowatorów francuskiego malarstwa lat 80. XX wieku. O godz. 10.30 w sali nr 29 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12) odbędzie się briefing prasowy z udziałem Jeana-Michela Alberoli, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia oraz dyrektora biura ESK Marka Zielińskiego.

Wizyta artysty zaowocuje w najbliższym czasie powstaniem instalacji artystycznej na jednej ze ścian budynku Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12b. Prace nad dziełem koordynować będzie asystent Alberoli – Michel Bertrand. Twórcy pomagać będzie troje studentów katowickiej ASP: Karolina Biesiadecka, Mateusz Hajman i Krzysztof Piętka.

Warstwę słowną instalacji stanowi fraza „Wróć do rozmowy”. Alberola chce zaproponować kontynuację, rozpoczętej w trakcie kandydatury Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, rozmowy o mieście, o miejscu sztuki w przestrzeni publicznej. Dzieło ma zachęcać do podejmowania dialogu także o społecznym odbiorze sztuki, o roli odbiorcy w przekazie artystycznym.

Wstępna wizualizacja instalacji artystycznej na budynku Wydawnictwa UŚ

Jean-Michel Alberola

Urodził się w 1953 roku w Algierii. Po przyjeździe do Francji ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Marsylii. Uważany wraz z Gérardem Garouste i Jean-Michelem Blaisem za jednego z najważniejszych innowatorów francuskiego malarstwa lat 80. XX wieku. Po raz pierwszy zaprezentował swoje prace na zbiorowej wystawie w Tulon Salon (1975–1976). Zdobył sławę, kiedy jego dzieła włączono do stałej ekspozycji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. Ma w dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych.

Alberola znany jest z nowatorskiego malarstwa, grafiki, kolaży, rzeźb i instalacji, a także m.in. z malowania bezpośrednio na ścianach galerii. Jego prezentowanym dziełom często towarzyszą autorskie komentarze, z ironią i dystansem atakujące wysoki status sztuki.

Twórczość Alberoli pozostaje poza granicami formalnych sposobów wyrazu. Najbardziej rozpoznawalne jest jego malarstwo freskowe. Zwykle tworzy instalacje złożone z pasteli, rzeźb, fotografii, plakatów, filmów i tekstów. Błyskotliwe i formalnie rozbudowane realizacje znalazły sobie miejsce w sztuce „końca sztuki” – stąd ich obecność na wydarzeniach takich jak „Figuration libre” w Paryżu oraz Biennale w Wenecji. Alberola rozpoczął swoją działalność, gdy w malarstwie francuskim rządziła „Nouvelle Génération”, lecz społeczne zaangażowanie jego sztuki oraz metarefleksje estetyczne, które stały się jej narzędziem, stawiają go w oryginalnej, pozaczasowej pozycji. Artysta podpisuje się często jako Akteon – grecki myśliwy, który podglądał boginię Dianę podczas kąpieli i został za to ukarany. Zamieniony w jelenia, stał się obiektem śmiertelnego ataku swoich własnych psów. Zafascynowany tym mitem Alberola postrzega artystyczną kreację jako przekraczanie granic tego, co może zostać zobaczone, jego twórczość zawsze naznaczona jest ryzykiem. Eksperymenty formalne to pytania o nowe oblicze ikonoklazmu, a także o granice odniesień, których może dokonać sztuka konceptualna.

Jean-Michel Alberola jest twórcą związanym z Katowicami. Gościł w stolicy województwa śląskiego już kilkakrotnie. Podczas XVII Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej pojawił się z wystawą „Echa i fantomy 1968”. W ramach tego wydarzenia światło dzienne ujrzało pierwsze polskie wydanie „Traktatu o dobrowolnej niewoli” Etienne’a de la Boétie, ukazującego się z inicjatywy Jeana-Michela Alberoli. W zeszłym roku twórca zaprezentował w Katowicach dwa filmy z autorskiej serii „Kroniki japońskie”: „Koyamaru, zima i wiosna” oraz „Koyamaru, lato i jesień”. Każdorazowo wizyty artysty cieszyły się niezwykle dużym zainteresowaniem.

Alberola zgodził się także pełnić rolę honorowego ambasadora katowickiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Tutaj także będzie powstawał jego autorski film (większa część akcji produkcji będzie miała miejsce w Katowicach i Cieszynie).

O wydarzeniu napisał serwis „InSilesia.pl” w artykule pt. „Jean-Michel Alberola stworzy mural na budynku Uniwersytetu Śląskiego”. (09.09.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „naszemiasto.pl” w artykule pt. „Powstanie mural Jeana-Michela Alberoli!” (09.09.2011).

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „W Katowicach powstanie dzieło Jeana-Michela Alberoli”. (09.09.2011)

O wydarzeniu napisał serwis „naszemiasto.pl” w artykule pt. „Jean-Michel Alberola w Katowicach tworzy instalację artystyczną” (09.09.2011).

Nowy mural powstaje w Katowicach w Polskim Radio Katowice (11.09.2011)

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule pt. „Dzieło "Wróć do rozmowy" Jeana-Michela Alberoli stanęło na Uniwersytecie Śląskim”. (14.09.2011)

O wydarzeniu napisał serwis „wp.pl” w artykule pt. „Instalacja Jean-Michela Alberoli "Wróć do rozmowy" na budynku Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego”. (14.09.2011).

O wydarzeniu napisało „echomiasta” w artykule pt. „Alberola zacheca nas do rozmowy ” (22.09.2011)