CIEMNA MATERIA WE WSZECHŚWIECIE

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach serdecznie zaprasza na konwersatorium, podczas którego dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie wygłosi wykład Ciemna materia we Wszechświecie: największy nierozwiązany problem w fizyce. Konwersatorium odbędzie się we wtorek 14 października o godz. 12.15 w III sali audytoryjnej Instytutu Fizyki, Uniwersytet Śląski, Katowice, ul. Uniwersytecka 4. Problem geometrii Wszechświata wiąże się z ilością i naturą wypełniającej go materii. Inwentaryzacja wszystkich form materii w kosmosie jest związana z badaniami w wielu dziedzinach astrofizyki: teorią powstawania pierwiastków, ewolucją gwiazd, czarnymi dziurami, soczewkowaniem grawitacyjnym, dynamiką galaktyk i gromad. Wyniki tych badań przyniosły nieoczekiwane rozstrzygnięcie: tylko około 4% materii-energii to zwyczajne atomy, około 25% to niezidentyfikowane dotąd, słabooddziałujące cząstki, a przeszło 70% to ciemna energia, efektywnie działająca jak antygrawitacja. Pochodzenie i natura tych ciemnych form materii i energii stanowią największy nierozwiązany problem w fizyce.