Śląska Noc Naukowców 2011

23 września 2011 r. odbędzie się Śląska Noc Naukowców. Będzie to już  szósta edycja wydarzenia organizowanego przez: Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. W tym roku do współpracy włączyła się również Akademia Techniczno-Humanistyczna z Bielska-Białej. Zakres terytorialny wydarzenia obejmie: Katowice, Gliwice, Rybnik, Sosnowiec i Bielsko-Białą.

Śląską Noc Naukowców cechuje niecodzienne podejście do spraw nauki, spora dawka humoru, komentarze znanych i lubianych naukowców oraz szalone eksperymenty prowadzone z badaczami. Na uczestników czekają: wykłady, pokazy, eksperymenty z różnych dziedzin nauki: architektury, biologii, chemii, ekologii, fizyki, fotografii, historii, informatyki, języków obcych, kryminalistyki, kultury, literatury i sztuki, matematyki, medycyny, nauk przyrodniczych, podróży, polityki, nawet przepisów ruchu drogowego, public relations, robotyki, sztuki, techniki, zarządzania i życia codziennego. W sumie ponad 106 wydarzeń przygotowanych przez niemal 250 naukowców.

Na stronie www.nocnaukowcow.com.pl każdy może skomponować własną przygodę z nauką, dobierając wydarzenia pod kątem indywidualnych zainteresowań. W tym roku Uniwersytet Śląski przygotował bogaty program warsztatów z zakresu:

• informatyki: „Co w informatyce zawdzięczamy mrówkom, pszczołom i termitom?”;
  • chemii: „Żywioły chemiczne”, „Dwadzieścia tysięcy angstremów molekularnej żeglugi”;
  • matematyki: „Piękna Pi Pisze Pisma Piórem”;
  • nauk przyrodniczych: „Noc cyfrowej żaby”, „Świat przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego”, „Zwiedzanie Wirtualnego Muzeum Paleontologicznego UŚ”;
  • języków obcych: „Nauka języków ciekawych i egzotycznych”, „Dogadać się jak brat z bratem, czyli czego Polak (nie)powinien szukać u braci Słowian?”;
  • literatury i sztuki oraz podróżnictwa: „Odkrywamy tajemnice włoskiej Toskanii z Pinokiem”, „Z Asteriksem dookoła Francji”, „Z Lunnisem Wędrowniczkiem na podbój hiszpańskiej Grenady”;
  • życia codziennego: „Sztuka szukania w labiryncie informacji”, „Integracja, motywacja, przywództwo! – warsztat tworzenia relacji w grupie”.

Śląska Noc Naukowców jest częścią projektu Europejska Noc Naukowców, który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Wydarzenie ma na celu promocję szeroko pojętej nauki, jak również stanowi zachętę do ciągłego poszerzania wiedzy. Od 2005 roku w ramach Europejskiej Nocy Naukowców w ostatni piątek września we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy. Nauka nie musi być nudna, aby się o tym przekonać, na tę jedną noc każdy może zostać naukowcem.

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule pt. „23 września Śląska Noc Naukowców. To już szósta edycja”. (12.09.2011)

O wydarzeniu napisał serwis „tvp.pl” w artykule pt. „Śląska Noc Naukowców ”. (15.09.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „wprost24” w artykule pt. „Śląska Noc Naukowców w Uniwersytecie Śląskim”. (21.09.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „onet.pl” w artykule pt. „Uniwersytet Śląski zaprasza na Śląską Noc Naukowców”. (21.09.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „naszemiasto.pl” w artykule pt. „Śląska Noc Naukowców w Uniwersytecie Śląskim” (21.09.2011).

O wydarzeniu napisał serwis PAP Nauka w Polsce w artykule pt. „Śląska Noc Naukowców w Uniwersytecie Śląskim ” (22.09.2011)

Śląska Noc Naukowców w Polskim Radio Katowice (23.09.2011)

O wydarzeniu napisał serwis „PolskaLokalna.pl” w artykule pt. „Śląska Noc Naukowców w Uniwersytecie Śląskim”. (23.09.2011).

O wydarzeniu napisało „echomiasta” w artykule pt. „Każdy z nas może zostać naukowcem!” (22.09.2011)

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Bezsenność cyfrowej żaby na Śląskiej Nocy Naukowców”. (23.09.2011)