Rozstrzygnięcie XIV edycji konkursu „Sprawdzian z polskiego”

SJiKP UŚ

W niedzielę, 14 sierpnia 2011 roku, o godz. 10.30 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się XIV edycja międzynarodowego konkursu „Sprawdzian z polskiego”. Prawie 200 cudzoziemców pochodzących z około 30 krajów świata zmagało się z polską ortografią. Wśród uczestników znaleźli się nie tylko studenci XXI letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej oraz XX warsztatów polonistycznych organizowanych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ, ale również studenci z zaprzyjaźnionych ośrodków zajmujących się nauczaniem języka polskiego, w tym: Fundacji Nauki Języków Obcych Linguae Mundi oraz z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”. W konkursie wzięły również udział osoby z Czech, Słowacji oraz Rosji, które zgłosiły się indywidualnie.

Autorką tegorocznego tekstu dyktanda poświęconego Marii Skłodowskiej-Curie, pt. „Heros w spódnicy” była prof. UŚ dr hab. Aldona Skudrzyk, prodziekan Wydziału Filologicznego UŚ. Tekst dyktanda odczytała prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor, przewodnicząca jury, prof. UŚ dr hab. Ewa Sławek z Instytutu Języka Polskiego UŚ, dr hab. Romuald Cudak, pełnomocnik dziekana ds. międzynarodowych studiów polskich, dr Aleksandra Achtelik, wicedyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, Polina Justova z Rosji, II Cudzoziemski Wicemistrz Języka Polskiego z 2008 roku oraz Iryna Skopina ze Lwowa, wielokrotna uczestniczka letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej oraz warsztatów polonistycznych. W przerwie, gdy sprawdzano dyktanda, uczestnicy konkursu obejrzeli film na temat życia i osiągnięć naukowych Marii Skłodowskiej-Curie, bohaterki dyktanda oraz wzięli udział w quizie językowym, odpowiadając na pytania z zakresu polskiej gramatyki, leksyki i frazeologii.

Jeszcze tego samego dnia jury ogłosiło wyniki. Laureatką tegorocznej edycji „Sprawdzianu z polskiego” została Mila Gavrilović z Serbii. Zwyciężczyni otrzymała tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Natomiast I Cudzoziemskim Wicemistrzem Języka Polskiego została Aliaksandra Piatrovich z Białorusi, a tytuł II Cudzoziemskiego Wicemistrza Języka Polskiego przyznano ex aequo Violecie Astap z Białorusi oraz Vasylynie Kondiukh z Ukrainy (Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”). Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci kompletu słowników oraz maskotkę USiołka, a główna laureatka dodatkowo możliwość bezpłatnego udziału w kolejnej, XXII letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej. Jury przyznało również nagrody w dwóch innych kategoriach:

• Orła i Orzełka Polskiej Ortografii dla Polaków oraz nauczycieli języka polskiego uczestniczących w „Sprawdzianie…” (w tym także cudzoziemców uczących języka polskiego w szkołach, na kursach, na uczelniach itp.) – w konkursie zwycięzcami zostali kolejno: Augusto Weselin Echeverry-Czukowski z Bułgarii i Alessandra Gasso z Włoch
  • oraz tzw. piątkę z plusem dla osób z poszczególnych grup, które najlepiej napisały dyktando.

Dla wszystkich, którzy wzięli udział w zmaganiach z polską ortografią organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody: słowniki oraz publikacje z zakresu kultury języka polskiego. Impreza, jak co roku, miała niezwykle medialny charakter. Reportaż na temat „Sprawdzianu z polskiego” został wyemitowany m.in. w „Aktualnościach” TVP Katowice oraz w Telewizji TVS, nie zabrakło również dziennikarzy prasowych i radiowych.