DWIE STUDENTKI UŚ WŚRÓD NAJLEPSZYCH STUDENTÓW W POLSCE

Jak podała dzisiejsza "Gazeta Wyborcza w Katowicach", Tatiana Howard z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ oraz Maria Świątkiewicz z Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UŚ zostały laureatkami regionalnych eliminacji konkursu "Primus Inter Pares". Oficjalne wyniki ogłoszone zostaną w środę w auli Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Laureatkom - szczerze gratulujemy! Impreza organizowana przez Zrzeszenie Studentów Polskich od połowy lat 60. po raz pierwszy ma wymiar ogólnopolski. Od początku roku w dziesięciu ośrodkach akademickich w naszym kraju wybierano najlepszych studentów. Na Śląsku do konkursu stanęli podopieczni Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Wychowania Fizycznego i Wyższej Szkoły Zarządzania w Dąbrowie Górniczej. Każda z uczelni zgłosiła około 20 kandydatów. Do śląskiego etapu regionalnego zakwalifikowało się 30 z nich. Tylko trzech odwiedzi Pałac Prezydencki w Warszawie. Grzegorz Palka z Wydziału Chemii Politechniki, Tatiana Howard z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ oraz Maria Świątkiewicz z Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UŚ z rąk prezydenta odbiorą statuetki i dyplomy Primus Inter Pares. Konkurs adresowany jest wyłącznie do najlepszych. Biorą w nim udział studenci, którzy mogą pochwalić się średnią ocen za ostatni rok nauki przekraczającą 4,71. Nieodzownym warunkiem jest znajomość dwóch języków obcych. Dodatkowe punkty otrzymuje się za osiągnięcia naukowe, działalność społeczną, publikacje, udział w seminariach i konferencjach. Kandydatów winny zgłosić samorządy studenckie, kota naukowe lub inne organizacje działające na uczelniach.